Tranzit elektriny cez českú prenosovú sústavu bol vlani rekordný
„Je to o polovicu viac než za celý rok 2014,“ podotkla hovorkyňa firmy Barbora Peterová. Šéf spoločnosti ČEPS uviedol, že neplánované ´prietoky´ elektrickej energie boli spôsobené často vysokou výrobou veterných elektrární na severe Nemecka, ktorá smerovala na juh a východ Európy.
S ochranou českej prenosovej sústavy súvisí výstavba transformátorov v Hradci pre meste Kadaň. Zahájená bola minulý rok na jar a mala by sa dokončiť na konci tohto roka. ČEPS to bude stáť cez dve miliardy korún.
Spoločnosť dnes uviedla, že rastúce tranzitné zaťaženie má negatívny vplyv nielen na bezpečnosť prevádzky, ale aj na straty v ich sústave. Tie podľa firmy vlani dosiahli jednu terawatthodinu, čo je asi o pätinu viac než v roku 2014.
„Veľké fyzické toky z Nemecka a cez poľskú sústavu mali súvislosť aj s nižším exportom ČR. Ten vlani oproti roku 2014 klesol takmer o 4 TWh na 12,5 TWh,“ uviedol ČEPS.
Spoločnosť ďalej uviedla, že celkovo vyrobili všetky zdroje v Česku za minulý rok takmer 84 TWh elektrickej energie. Rekordná bola výroba v prečerpávacích vodných elektrárňach, ktorá stúpla medziročne o viac než 20 % na 1,3 TWh. Vzrástla i produkcia fotovoltických elektrární, a to asi o 6 % na viac než 2,2 TWh. Kvôli neplánovaným odstávkam naopak výrazne klesla výroba jadrových zdrojov, a to takmer o 3,5 TWh oproti roku 2014.
ČEPS dodal, že maximálne zaťaženie českej prenosovej sústavy (11.022 MW) bolo vlani zaznamenané 9. februára, minimálne (4867 MW) ráno 2. augusta.
ČTK, energia.sk