Českí poslanci kritizujú nové tarify elektriny pre odberateľov
Navrhované zmeny tarifného systému sa podľa regulačného úradu týkajú výhradne tzv. regulovaných cien, ktoré práve ERÚ každoročne stanovuje. Ich súčasťou sú napríklad platby za prenos a distribúciu. Na tzv. silovú zložku ceny, ktorú stanovujú jednotliví dodávatelia, nemá mať zmena žiadny vplyv. Nový tarifný systém má okrem iného motivovať ľudí, aby šetrili s veľkosťou svojich ističov. Práve ističe majú totiž hlavný vplyv na náklady za distribúciu.
Panujú ale obavy, že nové tarify, ktoré by mohli platiť od budúceho roka, budú mať dopad na chatárov alebo chalupárov, ktorí majú nízku spotrebu, ale súčasne majú istič s vyššou kapacitou, napríklad kvôli okružnej píle – cirkulárke. „Návrh novej tarifnej štruktúry nepodpíšu, ak by mal poškodiť spotrebiteľov,“ uviedla Vitásková v prezentácii pre poslancov.
„Regulátor nepripúšťa, aby bola poškodená skupina zákazníkov, akými sú dôchodcovia,“ povedala poslancom. Rovnako tak nechce dopustiť, aby boli poškodení práve chatári alebo záhradkári. „Je to životný štýl a tam nepripustíme, aby boli poškodení týmto tarifným modelom,“ dodala. Rovnako tak by to podľa nej nemalo poškodiť napríklad mladých ľudí, ktorí začínajú žiť sami bez rodičov.
Český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek povedal, riešením by mohla byť víkendová tarifa, „Práve to, že sme národ chalupárov, sa dá celkom dobre vyriešiť víkendovou tarifou, ale bude to ešte vyžadovať ďalšiu prácu,“ povedal. Ivan Adamec ale poznamenal, že veľa obcí vyhláškami zakázala prevádzku cirkulárok počas víkendov, pretože občania si žiadajú v sobotu a nedeľu pokoj.
Ako ďalej uviedla Vitásková, pomocou metódy inteligentného merania sa dá pri určitej spotrebe zistiť, že zákazník bude platiť viac, ale inak zostane v nízkej tarife.
Niektorí poslanci mali k plánu ERÚ výhrady. „Je to zlá cesta a dlhodobo nezvládnuteľná,“ povedal Karel Šidlo z KSČM.
Poslanci nakoniec odhlasovali spomínané uznesenie, ktoré navrhol Jeroným Tejc z ČSSD. Podľa neho predstavuje zmena návod na to, že šetriť elektrinou nie je potrebné. Poznamenal tiež, že keď chce zákazník zvýšiť kapacitu ističa, zaplatí nemálo peňazí, ale keď ju zníži, nikto mu to nevráti.
Súčasné tarify elektriny už podľa Vitáskovej nevyhovujú. Poukázala napríklad na to, že za posledných desať rokov vyrástlo v Česku viac než 30.000 nových zdrojov energie. Úrad preto na svojom webe spustil sekciu, kde si ľudia môžu dopad zmeny spočítať a môžu taktiež úradu napísať svoje pripomienky.
ČTK, energia.sk