Elektrárne Nováky sa vlani modernizovali a bojovali s poruchami
Ku koncu minulého roka odišli do dôchodku bloky 3 a 4 elektrárne Nováky s inštalovaným výkonom 2 x 110 MWe. Dôvodom ukončenia ich prevádzky bolo nespĺňanie európskych emisných limitov, ktoré platia od začiatku tohto roka. Práve kvôli vypúšťaniu nižších emisií v súlade s predpismi prebiehala medzitým na blokoch 1 a 2 intenzívna modernizácia, ktorá bola naplánovaná už od roku 2012. Vyšla celkovo na takmer 40 miliónov eur.
Samotná výroba sa preto vlani presunula na fluidný kotol FK 1, kde sa spoluspaľuje aj drevná štiepka, a predovšetkým na staré bloky, ktoré tak tesne pred ukončením prevádzky dostali riadne zabrať. Zoznam evidovaných porúch na zariadeniach naznačuje, že na dôchodok bol najvyšší čas.
Mnoho netesností
Podľa zverejnených údajov o redukcii kapacity v súlade s európskym nariadením REMIT dnes už odstavené bloky bojovali s mnohými neplánovanými odstávkami v dôsledku porúch už od polovice februára. Väčšina z nich bola odstránená v priebehu pár hodín, niektoré trvali aj zopár dní.
Začiatkom júla napríklad netesnosť tlakového okruhu spôsobila odstávku oboch blokov na viac ako 3 dni, od 14. do 19. augusta sa zase zredukoval výkon na oboch blokoch pre zaškvárovaný kotol. V októbri nevyrábal 3. blok viac než 2 dni opäť kvôli zaškvárovanému kotlu, ďalšie takmer 3 dni kvôli nedostatku mazutu. V novembri sa na trojke zaznamenal dokonca deravý kotol a tiež netesnosť na odvodnení pary, na štvorke zase riešili uvoľnenú vypchávku i poruchu dymového ventilátora.
Blok 2 bol z dôvodu generálnej opravy plánovane odstavený od marca do septembra 2015. Po jej ukončení sa však ani jemu nevyhlo hneď pár porúch, ktorých náprava si vyžiadala niekoľko dní. Už v októbri bolo treba riešiť pretrhnutú reťaz na podávači škváry aj bližšie nešpecifikovanú netesnosť. Aktuálne sa podľa online údajov spoločnosti na tomto bloku tiež rieši netesnosť tlakového celku.
Na 1. bloku mala generálna oprava prebiehať od konca mája do začiatku novembra, predĺžená však bola o ďalší mesiac. Ani po jej ukončení ale blok nefungoval okamžite naplno a bez problémov, medzi 7.-10. decembrom došlo k zníženiu celého jeho výkonu.
Nútená dotovaná výroba
Elektráreň zásobuje teplom okolitý región. Funguje však primárne preto, lebo vyrába elektrinu na základe rozhodnutia ministerstva o všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ), ktoré má za cieľ zachovať baníctvo na hornej Nitre. Slovenské elektrárne (SE) teda musia nakupovať hnedé uhlie od Hornonitrianskych baní a vyrábať z neho elektrinu v stanovenom objeme. Vlani takto museli vyrobiť elektrinu v objeme 1661 GWh.
Výrobu v Novákoch pritom dotujú všetci spotrebitelia elektriny vo forme doplatku, ktorého výška je stanovená regulačným úradom. V minulom roku bol vo výške 66,3112 €/MWh, pre tento rok stúpol až na 70,7113 €/MWh. Podľa posledného rozhodnutia o VHZ zo septembra 2015 má dotovaná výroba v Novákoch v objeme 1584 GWh pokračovať až do roku 2030. Elektráreň plní aj významnú regulačnú funkciu v elektrizačnej sústave, keďže dokáže flexibilne reagovať na požadované výkonové zmeny.
Spoločnosť SE vo svojom internom časopise v decembri 2015 uviedla, že rekonštrukciou 1. a 2. bloku sa zaistí spoľahlivá a bezpečná prevádzka elektrárne až do roku 2030. Pritom v stanovisku z 28.8.2015 v rámci rokovaní o ďalšej výrobe elektriny vo VHZ ministerstvo upozorňovali, že modernizované bloky nie sú projektované z hľadiska životnosti až do roku 2030 a v budúcnosti je potrebná investícia do predĺženia ich životnosti.
© energia.sk