Nemecký vicekancelár varuje pred unáhleným odchodom od uhlia
„V diskusiách o uhlí by som radil, aby sme boli menej ideologickí a viac sa zamerali na celkové klimatické ciele a ekonomické dôsledky,“ povedal vicekancelár, ktorý je tiež ministrom hospodárstva a energetiky. „Musíme vedieť, čo potrebujeme k zaisteniu stabilných dodávok energie,“ dodal.
Nemecká vláda je od decembrovej klimatickej konferencie v Paríži pod tlakom, aby stanovila harmonogram odstavenia využívania uhlia, obdobne ako to v novembri avizovala britská vláda. Podľa Gabriela ale uhlie nesmie zasiahnuť podobná „seizmická vlna,“ ktorá po havárii v japonskej atómovej elektrárni Fukušima v roku 2011 viedla k rozhodnutiu skoncovať s jadrovou energetikou do roku 2022.
Gabril uviedol, že chce pozvať všetky zúčastnené strany k diskusiám o otázke uhlia za „guľatý stôl“. Jeho varovanie sa zhoduje s postojom poprednej nemeckej energetickej spoločnosti RWE, ktorá takýto krok tiež odmietla.
„Celá debata (o odchode od uhlia) je zbytočná,“ povedal na okraj konferencie agentúre Reuters prevádzkový riaditeľ RWE Martin Schmitz. Uhlie sa na energetickej produkcii tejto firmy podieľa asi 60 percentami.
Berlín vlani oznámil plán ukončiť prevádzku a previesť do zálohy 2,7 gigawattov výkonu hnedouhoľných elektrární. Podľa elektroenergetických firiem je tento plán s ohľadom na zhoršovanie ich finančnej situácie zatiaľ celkom dostatočný. Tieto spoločnosti poukazujú na to, že uhoľné elektrárne nielenže poskytujú prácu desaťtisícom ľudí, ale sú nutné aj k zaisteniu nepretržitých dodávok elektriny, čo preferované obnoviteľné zdroje nedokážu. OZE by mali v roku 2035 pokrývať 60 % domácej spotreby elektriny v Nemecku a do roku 2050 by to malo byť až 80 %.
Podľa Gabriela by bolo nezodpovedné hovoriť o odchode od uhlia bez zaistenia pracovných miest ľuďom v uhoľných regiónoch ako je východonemecká Lužica. „Kto chce v Lužici hovoriť o odchode od uhlia, musí súčasne zahájiť realistickú diskusiu o dlhodobo udržateľných pracovných miestach, ktoré zaistia slušné mzdy,“ povedal vicekancelár.
ČTK, energia.sk