Výrobcovia zavádzajú ohľadom svietivosti aj úspornosti žiaroviek
Autá, ktoré vypúšťajú viac emisií, než je povolené. Televízie, ktoré majú vyššiu spotrebu energiu, než tvrdia producenti. Žiarovky, ktoré nesvietia tak veľmi, ako si pri kúpe myslíme. Spotrebitelia v EÚ si musia zvykať, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.
Britský denník The Guardian minulý týždeň poukázal na to, že výrobcovia svojich zákazníkov zavádzajú ohľadom svietivosti žiaroviek. Často aj legálne. Využívajú totiž medzery v systéme oficiálnych európskych testov. V odvetví sú známe ako takzvané tolerancie. Medzi previnilcami, ktorí zveličovali na obaloch energetický výkon až o 25 %, sú aj svetoznáme značky ako Philips, Osram, GE či Ikea.
Ne/svieti
Výrobcovia svetelných zdrojov musia na obale uvádzať dva rozdielne typy informácií. Podľa smernice o energetickom štítkovaní je to známa stupnica o energetickej efektívnosti od A++ do E. Podľa smernice o ekodizajne musia prepočítať, koľko lúmenov svetelný zdroj vyprodukuje, čiže ako jasne svieti, a koľko wattov na to potrebuje. Súčasný problém sa má týkať hlavne zavádzania pri deklarovanej svietivosti na jednotku výkonu.
The Guardian sa odvoláva na výsledky testov švédskeho združenia spotrebiteľov uskutočnené v rokoch 2012 – 2014. Tie ukázali, že halogénová žiarovka GE 70W bola až o pätinu menej svietivá než uvádzala. Takisto jasnosť halogénovej žiarovky Philips 28W bola o 24 % nižšia než uvádzal výrobca.
Problém sa však netýka len halogéniek. K podobným negatívnym záverom dospel aj nemecký časopis Stiftung Warentest. V jarnom teste LED žiaroviek sa ukázalo, že hoci väčšina z výrobkov sa pri svietivosti pohybovala medzi 80 – 90 lm/W, prepadák testu dosahoval svietivosť len 50 lm/W. Navyše spotreba elektriny 15 výrobkov bola v priemere asi o 4,6 % vyššia než sa uvádzalo na obale.
Je to bežné
Zneužívanie tolerancií potvrdili aj zástupcovia firiem vyrábajúcich osvetlenie. Nemenovaný predstaviteľ pre Guardian uviedol, že manipulácia tolerancie je v sektore úplne bežná. „Robia to všetky veľké značky,“ uviedol. Malé firmy sú tiež nútené dávať na trh nekvalitné produkty, inak riskujú krach. „Aj my sme museli hrať rovnakú hru. Sme na konkurenčnom trhu a ak by sme nehrali, boli by sme idioti,“ dodal.
„Priemysel len nasleduje text nariadení a tie nie sú v súlade s dnešnou technológiou,“ uviedol zdroj. „Výsledok je, že spotrebitelia sú podvádzaní.“
Tolerantné úrady
Na základe nariadenia Komisie č. 874/2012 európske testy pre svetelnýé zdroje a svietidlá umožňujú až 10-percentnú toleranciu odchýlky. Model, ktorý má na obale napísanú svietivosť 600 lúmenov, tak môže mať v skutočnosti len 540 lm. Podľa odborníka z odvetvia by tolerancia v rozmedzí 2 – 3 % bola férovejšia a zároveň ľahko dosiahnuteľná bez nejakých extra nákladov pre spotrebiteľov.
Zneužívania nastavených pravidiel si je vedomá aj Európska komisia. V pracovných dokumentoch týkajúcich sa ekodizajnu výrobkov na tento problém poukázala už v lete 2013. Predloženie návrhu na legislatívnu zmenu je však stále neisté, skôr ako budúci rok to nebude.
V polovici júla tohto roka navrhla síce revíziu smerníc týkajúcich sa označovania energetickej účinnosti výrobkov, zamerala sa však primárne na vytvorenie jednotného energetického štítku so stupnicou od A po G a digitálnu databázu výrobkov.
Na negatívnu kampaň ohľadom tolerancií už zareagovala aj asociácia Lighting Europe. Tá mala už v roku 2012 informovať Komisiu aj ďalších stakeholderov, že súčasné nariadenie nie je uskutočniteľné, a vyzvali európske aj národné úrady zodpovedné za dohľad nad trhom, aby regulačný rámec zlepšili.
© energia.sk