Transpetrol zabezpečí ropu českej rafinérii do roku 2020
Prečerpávacia stanica Transpetrolu v obci Tupá. Foto:TASR/Henrich Mišovič
Partnerstvo Transpetrolu a Českej rafinérskej bude pokračovať. Platnosť súčasnej zmluvy, ktorá mala vypršať koncom budúceho roka, sa podpisom nového dodatku predĺžila až do roku 2020. Do rafinérie v Litvínove budú prúdiť zhruba 4 milióny ton ropy ročne prostredníctvom ropovodu Družba.
Detaily kontraktu sa nezmenili. „Obidve strany sú spokojné s podmienkami existujúcej zmluvy a preto sme sa jej platnosť rozhodli predĺžiť o ďalšie štyri roky. Nový dlhodobý kontrakt je príspevkom k posilneniu bezpečnosti dodávok ropy do Českej republiky,“ povedal Marek Świtajewski, šéf holdingu Unipetrol, ktorý vlastní Českú rafinérsku.
„Kontrakt do roku 2020 je ďalším signálom našej kvalitnej vzájomnej spolupráce. Zmluva o dodávkach ropy je založená na zámere stanoviť takú cenu za prepravu ropy, ktorá pokryje oprávnené náklady vzniknuté spoločnosti Transpetrol v súvislosti s prepravou a zároveň jej poskytne primeraný zisk,“ uviedol Ivan Krivosudský, generálny riaditeľ Transpetrolu.
Česká rafinérská je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v ČR. Okrem Litvínova firma prevádzkuje aj rafinériu v Kralupoch nad Vltavou, ktorá ale získava surovinu prostredníctvom ropovodu IKL. Ročná kapacita oboch českých rafinérií je 9 mil. ton ropy.
Koniec petrochémie v Česku?
Prepravcom ropy v Česku je spoločnosť MERO. Jej vzťahy s Unipetrolom sa zhoršili potom, čo sa začalo špekulovať o tom, že poľský PKN Orlen, ktorý kontroluje takmer 63 % Unipetrolu, zvažuje ukončiť spracovanie ropy v Česku. Ohrozená je údajne najmä rafinéria v Litvínove. Podľa agentúry ČTK ale skupina PKN Orlen takéto plány nepotvrdila a rafinérie uzavrieť neplánuje.
Ďalšou z priorít Unipetrolu je preto nová dohoda a zlepšenie vzťahov s MEROm. „Dúfame, že po dlhom období intenzívneho rokovania sa nám podarí normalizovať vzájomné vzťahy, “ doplnil ďalej Świtajewski.
Česko zostáva pre slovenský Transpetrol kľúčovým trhom. V minulom roku putovalo cez naše územie litvínovskej rafinérie 3,728 mil. ton ruskej ropy. V porovnaní s rokom 2013 tak ide o mierny pokles o 5 %. Najnižší dopyt z Českej republiky za posledné roky zaznamenal Transpetrol v roku 2010.
Technická kapacita Družby na našom území je 20 miliónov ton ropy ročne.
Vývoj prepravy ropy cez Česko v rokoch 2002 – 2014
Zdroj: MERO ČR, a. s
Preprava cez rúru Družba sa na našom území dlhodobo znižuje. Príčinou klesajúceho trendu je čiastočne situácia na rafinérskom trhu v Európe, stagnujúci odber ale výrazne ovplyvnila možnosť Česka získavať surovinu prostredníctvom ropovodu IKL. Ten je v prevádzke od roku 1996. Do krajiny privádza čierne zlato, ktorá putuje z prístavu v talianskom meste Terst a ďalej cez Nemecko prostredníctvom Transalpinského ropovodu TAL.
© energia.sk