Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: Slovenské elektrárne môžu byť štátne len dočasne

„Štátne vlastníctvo je totiž na Slovensku často príležitosť na rozkrádanie verejného majetku. Presvedčujú nás o tom doslova dennodenné príklady z praxe. Doprivatizácia Slovenských elektrární musí byť pre štát prioritou, aby sme sa tak zbavili všetkých záväzkov a dlhov, ktoré nám už dnes zo súčasného 34-% podielu vyplývajú. Predovšetkým dostavba Mochoviec je čiernym Petrom, na ktorého by už žiaden z občanov Slovenska nemal doplatiť ani jediným eurom,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

K privatizácii SE v roku 2006 podľa Sulíka viedli vládu Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) dva dôvody. „Permanentné tunelovanie zo strany manažérov, dosadených na základe politických nominácií vládou, ktoré viedlo spoločnosť k bankrotu. Druhým bol nedostatok zdrojov na dostavbu Mochoviec. Tieto problémy mal vyriešiť súkromný investor,“ zdôraznil šéf liberálov.

„Sme však presvedčení, že ak štát získa v elektrárňach 51 % akcií, tento podiel má zostať v jeho vlastníctve bez zmeny štruktúry podniku. Avšak len dovtedy, kým bude opäť predaný v transparentnej súťaži dôveryhodnému súkromnému investorovi alebo investorom. Ak bude strana SaS mať príležitosť o tom rozhodovať, bude postupovať v súlade s touto deklaráciou,“ uviedol v stanovisku tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.

Agentúra APA v utorok (15. 12.) s odvolaním na rozhovor šéfa správnej rady Enelu Francesca Staraceho pre denník La Stampa informovala, že taliansky koncern Enel sa dohodol s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) na predaji časti podielu v SE. V prvej fáze, ešte pred tohtoročnými Vianocami, má na EPH previesť 33 % akcií elektrární. Zvyšok predá Enel podľa APA po dokončení jadrovej elektrárne Mochovce. „Dôjde k tomu do dvoch rokov,“ avizoval Starace.

„Potvrdzujeme, že medzi Enelom a EPH sa dosiahla dohoda o všetkých komerčných a zmluvných podmienkach transakcie. Zmluva o predaji akcií však zatiaľ nebola podpísaná. Do toho okamihu nebudeme poskytovať žiadne bližšie komentáre,“ potvrdil riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj.

V bilancii Enelu je jeho podiel v SE ohodnotený na 750 miliónov eur. Za získanie balíka akcií v roku 2006 zaplatil taliansky koncern 840 miliónov eur.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.