Ako energeticky úsporne a v zdraví stráviť Vianoce?
Foto: Flickr.com/bunnygoth, licencia Creative Commons
Prinášame vám prehľad odporúčaní týkajúcich sa príslušenstva či aktivít spojených s Vianocami, ktoré súvisia s energetickou efektívnosťou a zároveň majú vplyv aj na nás samotných.
1. Elektrické vianočné osvetlenie
Kde sa jedná o elektrický prúd (a s ním spojené riziká), tam sa nevyplatí šetriť. Osvetlenie radšej zakúpte u autorizovaných predajcov, ako sú obchodné domy či špecializované predajne, kde okrem značkového výrobku spĺňajúceho európske štandardy získate k nemu aj všetky potrebné náležitosti – od riadneho manuálu s technickými údajmi, cez potrebné príslušenstvo až po záručný list.
„Spotrebitelia by si mali dať výrobok pred kúpou rozbaliť a predviesť. Všetky údaje pri označovaní domáceho či dovážaného tovaru, podmienky záruky a iné informácie pre spotrebiteľa musia byť v slovenskom jazyku,“ upozorňuje Slovenská obchodná inšpekcia.
Pred kúpou vonkajšieho osvetlenia sa uistite, že má skutočne dostatočnú izoláciu a zabezpečenie proti poveternostným podmienkam. Vonkajšie osvetlenie by malo mať bezpečnostné označenie IP. Pokiaľ ho nemá, patrí do interiéru.
Ak vám jedna zo žiaroviek praskne a prestane tým fungovať celé osvetlenie, žiarovku síce môžete vymeniť za akúkoľvek náhradnú, ktorú „máte po ruke”, a osvetlenie vám to môže opäť sfunkčniť, nie je to však korektné po bezpečnostnej stránke. V takomto prípade by ste sa vždy mali snažiť si zaobstarať žiarovku pôvodnej značky.
Dve bezpečnostné rady:
1. Pouličným predajcom sa odporúčame vyhnúť.
2. V prípade opustenia miestnosti na dlhšiu dobu, resp. počas spánku, svetlá zhasnite (vytiahnite zo zástrčky).
V prípade, že nakoniec predsa len dôjde k požiaru, v žiadnom prípade nehaste dekorácie alebo stromček vodou, penou alebo hasiacimi prístrojmi obsahujúcimi vodu. Na hasenie elektrických spotrebičov sú určené hasiace prístroje snehové a práškové.
2. LED osvetlenie
Oproti klasickým žiarovkám prinášajú značnú úsporu energie a majú tiež dlhšiu životnosť.
Farba svetla by však mala byť čo najbližšia k prirodzenému dennému svetlu, ktorého je práve v zimných mesiacov často pomenej.
Existujú štúdie, podľa ktorých neprirodzené a umelé osvetlenie, najmä biele/modré, okrem iných zdravotných vplyvov znižuje aj výkonnosť. Vianoce sú pritom časom domácich prác, ktoré treba stihnúť. Ak tento vplyv vnímate, alternatívou počas prác môžu byť môžu byť iní individuálne či „lokálne“ zdroje svetla.
Foto: Flickr.com/tillwe, licencia Creative Commons
3. Sviečky
Niekto uprednostňuje klasickú hrejivú vianočnú atmosféru, ktorú vytvárajú sviečky. Ich najväčšou výhodou je úspora elektriny.
Oheň je dobrý sluha, ale aj zlý pán. Je preto na mieste myslieť na bezpečnosť ako pri všetkom, čo súvisí s manipuláciou ohňom – veľkosť plameňa nerozhoduje. Všetko horľavé v okolí sviečky musí ísť bokom. Sviečky sem-tam skontrolujte a pri dlhodobejšom opustení miestnosti ich radšej zhasnite.
Sviečka tiež odoberá z miestností kyslík, preto aspoň na pár minút pravidelne vetrajte (platí to aj pri inom zdroji ohňa, napr. klasickom krbe). Ak samozrejme nechcete pri rozprávkach zaspať…
4. Vykurovanie
Ak je budova zateplená, podľa niektorých najnovších štúdií existuje riziko, že priestory nemusia prirodzene „dýchať“, vzduch necirkuluje a tým vznikajú zdravotné rizika. Najmä teda počas vianočných sviatkov, keď sa v interiéri zdržiavate viac ako obvykle, priestory neprekurujte a dbajte na pravidelný prílev čerstvého vzduchu. Cez vianočné chvíle môžete na to ľahko zabudnúť.
Čo sa týka optimalizácie vykurovania, ušetriť môžete aj tak, že stiahnete radiátory a na vyhriatie miestností využijete teplo z rúry pri pečení.
Tí, ktorí cez Vianoce cestujú mimo domov, nájdu komplexný prehľad rád ako ušetriť za vykurovanie v našom článku venovanom zvlášť vykurovacej sezóne.
5. Vetranie
Ako sme spomenuli v rámci prechádzajúcich rád, vetranie je pre zdravé domáce prostredie nevyhnutnosťou. Aby ste ale zároveň zabránili plytvaniu energie počas sviatkov, mali by ste vetrať úsporne.
V zimnom období treba vetrať nárazovo a veľmi intenzívne. Po dobu vetrania uzavrite ventil radiátora, otvorte okná dokorán, príp. urobte prievan. Dĺžka intenzívneho vetrania závisí od vonkajšej teploty, veľkosti otvoreného okna a veľkosti miestnosti. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať. Vo všeobecnosti sa dĺžka vetrania pohybuje od 5 do 15 minút.
© energia.sk