Cena skvapalneného plynu klesá, stáva sa zaujímavejším aj pre Európu
Tento rok sa však situácia zmenila. Na kľúčovom trhu Japonska, ktoré je najväčším importérom LNG na svete, klesla cena za milión britských termálnych jednotiek medziročne z 15,6 USD (14,31 eura) na 9 USD.
Pokles súvisí s niekoľkými faktormi. V prvom rade je to pokles ceny ropy, na ktorú sú ceny plynu a LNG naviazané. V posledných mesiacoch tiež významne rastie konkurencia na strane ponuky. Austrália a USA začínajú vo veľkom dodávať skvapalnený plyn na globálny trh.
Austrália ašpiruje na to, aby sa v roku 2017 stala najväčším vývozcom skvapalneného plynu na svete. Očakáva sa, že vyvezie viac LNG ako Katar.
Austrálčania, samozrejme, majú záujem posilniť svoje pozície predovšetkým na ázijskom trhu, to však mnohé zdroje z Blízkeho východu presmerováva do Európy,“ vysvetlil v rozhovore pre MF DNES podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý je zodpovedný za problematiku energetiky.
LNG sa stáva čoraz zaujímavejším aj pre zásobovanie Európy, ktorej by podľa Šefčoviča mohol prispieť k diverzifikácii dodávok a k zníženiu závislosti od nespoľahlivého Ruska. Jeho atraktivitu zvyšuje aj to, že európske krajiny v posledných rokoch výdatne investovali do budovania infraštruktúry na jeho efektívne využitie.
Plánovaný terminál na skvapalnený zemný plyn na ostrove Krk síce stále chýba. Terminál v poľskom Šwinoujści je pred dokončením a v litovskej Klaipéde funguje už rok. „Nedávno litovský minister energetiky prezentoval, že už len samotný fakt, že sa v Klaipéde postavil LNG terminál, viedol k lepším kontraktom na dodávky cez plynovody. Cena sa znížila o 30 %,“ uviedol Šefčovič.
(1 EUR = 1,0902 USD)
Copyright © TASR 2015