Umelecký film odhaľuje pozadie fosílnej lobby
Na pozadí konferencie OSN o klimatických zmenách v Paríži má dnes večer premiéru film „La Fête est Finie”. Jeho tvorcami je dvojica britských režisérov Mark Donne a Joe Morris. Čiernobiely temný príbeh má byť metaforou s cieľom zamyslieť sa. Dej sa odohráva na divokom parížskom večierku, ktorého účastníkmi sú fiktívni zástupcovia vlády a šéfovia ropných gigantov.
„Podobne ako na každom inom večierku, je potrebné poznať čas, kedy treba odísť. Pokiaľ ide o ťažbu fosílnych palív, nadnárodné spoločnosti a vlády západných krajín „tancujú“ aj desaťročia potom, čo boli zapnuté svetlá klimatických vedcov a ohlušujúca hudba odmietania dôkazov bola odpojená od elektriny,” napísali v tvorcovia filmu v sprievodnej tlačovej správe.
Scenár je inšpirovaný reálnymi zážitkami z čias, keď jeden z režisérov snímku Mark Donne pracoval ako novinár a výskumník v britskom parlamente. Tam mal podľa vlastných slov prísť do blízkeho kontaktu s korporátnymi lobistami, ktorí udržiavali tesné vzťahy s politikmi.
„Vždy som bol prekvapený, aké blízke sú tieto vzťahy – aké samozrejmé a bežné. A s tým spojená úroveň situačného lobingu, ktorý nie je zachytený na formálnych stretnutiach s ministrami a špeciálnymi poradcami. Spomínanými cestami a metódami sa dá docieliť politika. Tieto veci sa často dejú na úrovni pohostinnosti, podobne ako v našom filme,” uviedol Donne pre Guardian.
V tejto súvislosti pripomenul rok 2011, kedy Angela Hunterová, poradkyňa vtedajšieho britského premiéra Tonyho Blaira odišla do komunikačného oddelenia ropnej spoločnosti BP. Ako ale zdôraznil Donne, odkazom ich filmu nie je zakázať, aby nadnárodné spoločnosti neudržiavali konštruktívne vzťahy s vládami. „Ak však hovoríme naliehavosti pokiaľ ide o klimatické zmeny, mali by sme sa pozrieť na úroveň vplyvu, ktorú majú títo ľudia vo svojich rukách,” doplnil ďalej.
Potreba globálnej dohody
Podľa filmárov musí existovať právne záväzná dohoda medzi štátmi o znižovaní emisií. Bohaté krajiny by mali pomôcť tým menej rozvinutým, aby sa pripravili na škody spôsobené klimatickými zmenami a investovali do čistých technológií s cieľom znižovať emisie CO2.
Na filme spolupracovali známe mená. O filmovú hudbu sa postarali Robert Del Naja, známy ako 3D, ktorý je členom priekoponíkov štýlu trip-hop Massive Attack a britská skupina Young Fathers, víťaz oceňovanej Mercury Prize z roku 2014. „La Fête est Finie”, v preklade Večierok sa skončil, má oficiálnu premiéru v piatok večer (4.12.) v parížskom divadle Le Trianon.
© energia.sk