Turbulencie okolo podpory pre OZE zažívajú tentoraz v Čechách
Podpora obnoviteľných zdrojov, hlavne fotovoltiky, je u nášho suseda dlhodobo dôvodom kontroverzie. Kvôli kombinácii prísľubu štedrých výkupných cien a poklesu cien technológií v roku 2010 výrazne vzrástol počet solárnych elektrární. Začiatkom daného roka činil ich inštalovaný výkon 463 megawattov, v novembri 2010 už prekročil 1000 MW a koncom decembra 2010 už bol na úrovni 1650 MW.
Boom vo výstavbe fotovoltických panelov viedol v razantnému navýšeniu sumy na podporu OZE, ktorú z veľkej časti platia odberatelia vo svojich účtoch, menšia časť je financovaná zo štátneho rozpočtu.
Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) pred dvoma týždňami rozhodol, že väčšine obnoviteľných zdrojov nebude vyplatená podpora, pretože by tým prekročil zákon. „Ušetrená“ čiastka má dosiahnuť až 42 miliárd korún, t.j. asi 1,55 mld. eur.
Regulátor vs. vláda
Nepriaznivá správa sa dotkla solárnych elektrární, niektorých zdrojov na výrobu elektriny a tepla z plynu a tiež biomasy. ERÚ svoje rozhodnutie zdôvodnilo tým, že zdroje, ktoré do prevádzky spustili v období 2006 – 2012, a tiež zdroje, ktoré sa mali sprevádzkovať od začiatku roka 2016, nemajú notifikáciu od Európskej komisie.
Postoj úradu a jej predsedníčky Aleny Vitáskovej minister priemyslu Jan Mládek odmieta. Podľa neho existovali problémy s notifikáciou aj vlani a dva roky dozadu a ERÚ podporu vypísal. EK je navyše podľa Mládka dlhodobo informovaná a notifikácia sa má dokončiť na jar 2016.
Spor medzi ERÚ a ministerstvom sa v posledných dňoch vyostruje. Česká vláda 2. decembra schválila uznesenie o podpore OZE uvedených do prevádzky pred rokom 2013.
Portál SolárníNovinky.cz zverejnil právnu analýzu vlády, ktorá bola podkladom pre jej uznesenie. Vyplýva z nej, že nevypísanie podpory je neprípustným retroaktívnym krokom ERÚ, ktorý je v rozpore so zákonom.
ERÚ stále odmieta
Hovorca ERÚ však vo štvrtok zopakoval, že cenové rozhodnutie sa nevypíše. Uznesenie vlády totiž podľa úradu situáciu vôbec nerieši a materiál dostali len v jeho prípravnej verzii. „Uzneseniu nerozumieme, nie je nám jasné, akým spôsobom máme postupovať,“ uviedol hovorca Jiří Chvojka.
Mládek označil tvrdenia ERÚ o tom, že nemalo uznesenie k dispozícii, za nezmysel. Dodal, že ak predsedníčka úradu nezmení názor a podporu nevypíše, vláda sa problematikou bude zaoberať opäť v januári tak, aby nebol ohrozený výplatný termín 15. februára.
„Vláda by to riešila spôsobom, ktorý nie je optimálny, takže by sme sa mu radi vyhli,“ podotkol včera bez bližších podrobností minister Mládek. Podľa neho by ale podobne ako v minulých rokoch mala konať najmä Vitásková.
Minister verí, že šéfka ERÚ zmení názor potom, čo ministerstvo priemyslu dostane list od eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager, čo by malo byť vraj do Vianoc. Notifikáciu ako takú by potom EK mala potvrdiť do niekoľkých mesiacov.
„Ak má pán minister Mládek priviesť z Bruselu notifikáciu, tak máme pravdu my a celý ten materiál je jen zdrap papiera. Ak notifikáciu nepotrebuje priviesť, tak vôbec nechápeme, prečo ho k tomu vláda poverila,“ reagoval Chvojka. Dokument schválený vládou podľa neho nevylučuje, že producenti z OZE by museli dotácie vracať aj s úrokmi, ak by notifikácia nebola kladná.
Zatiaľ čo na Slovensku sa hovorí o tom, že náš regulačný úrad nie je dostatočne nezávislý a koná podľa pokynov vlády, o nezávislom postupe českého regulátora minimálne v aktuálnej situácii niet pochýb. Minulý týždeň predsedníčka ERÚ a minister priemyslu o probléme rokovali s prezidentom ČR. Špekulovalo sa dokonca o jej odvolaní.
Neistota v biznise
Výsledok aktuálneho sporu je zatiaľ nejasný. Asociácie podnikateľov úrad aj ministerstvo vyzvali, aby urýchlene našli riešenie.
„Aj z našich rokovaní s Európskou komisiou v minulých dňoch jasne vyplynulo, že vypísaniu podpory nič nebráni. Ľubovoľný výklad zákonov na ERÚ musí rýchlo skončiť,“ uviedla riaditeľka Českej fotovoltickej priemyselnej asociácie.
Postoj ERÚ včera skritizovalo aj Združenie pre kombinovanú výrobu elektriny a tepla COGEN Czech. Ak sa situácia nevyrieši, hrozí podľa nich zastavenie prevádzky väčšiny kogeneračných jednotiek spaľujúcich plyn.
Hospodárska komora ČR a Zväz priemyslu a dopravy ČR chcú aby si vláda a energetický úrad „prestali prehadzovať zodpovednosť za súčasnú neutešenú situáciu“ a „urýchlene spoločne v najkratšom možnom termíne našli riešenie akceptovateľné pre obe strany“.
ČTK, energia.sk