Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

A.Novak: Kritika plánu na rozšírenie plynovodu Nord Stream je v EÚ spolitizovaná

Podľa Novaka rozhodnutie o projekte Nord Stream 2 by malo vychádzať z existujúcich zákonoch.

Desať členských štátoch EÚ, vrátane Slovenska, v novembri v liste adresovanom Európskej komisii (EK) upozornilo Brusel, že rozšírenie plynovodu Nord Stream do Nemecka je v rozpore so záujmami EÚ a môže zhoršiť situáciu na Ukrajine.

Konzorcium západoeurópskych spoločností pritom v septembri podpísalo s ruským štátnym energetickým gigantom Gazprom dohodu o rozšírení plynovodu Nord Stream, ktorý obchádza Ukrajinu. Nielen Ukrajina, ale aj Slovensko tak prídu o príjmy z tranzitu plynu.

Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovensko preto žiadajú EK o dôkladné preskúmanie projektu a chcú o ňom diskutovať na decembrovom summite EÚ.

Prvú vetvu Severného prúdu uviedli do prevádzky v novembri 2011 a druhú v októbri o rok neskôr. Plynovod medzi Ruskom a Nemeckom po dne mora stál 7,4 miliardy eur. Dopravuje sa ním ročne 55 miliárd kubických metrov zemného plynu.

Konzorcium Nord Stream si nechalo vypracovať štúdiu o realizovateľnosti výstavby tretieho a štvrtého potrubia už v roku 2012. V polovici júna tohto roka Gazprom, väčšinový podielnik konzorcia, oznámil, že projekt chce realizovať spolu s koncernami BASF, E.ON, britsko-holandským koncernom Shell a rakúskym OMV.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.