Výskumný ústav jadrovej energetiky bude spolupracovať s Číňanmi
Na snímke Vazil Hudák a hlavný ekonóm CNNC Huang Mingang. Foto: MHSR
Na oficiálnej návšteve slovenskej delegácie v Číne sa hovorilo aj o jadre. Výsledkom je podpis memoranda o spolupráci medzi Výskumným ústavom jadrovej energetiky (VÚJE) a Čínskou národnou jadrovou spoločnosťou (CNNC) a Čínskou štátnou agentúrou pre atómovú energiu (CAEC).
Podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka, ktorý sa zúčastnil podpisu memoranda za SR, majú čínski partneri záujem o spoluprácu v celom jadrovom reťazci, počnúc dodávkami jadrového paliva cez výstavbu a manažovanie jadrových zariadení až po odstavenie jadrových zariadení.
Ako doplnil rezort hospodárstva SR, Čína navrhla aj spoluprácu v oblasti jadrových projektov v tretích krajinách. Čínske firmy sa v súčasnosti v rôznej forme podieľajú na budovaní alebo prípravných projektoch na výstavbu atómových zariadení v Ázii, Južnej Amerike, v Afrike či Európe. CNNC je napr. partnerom v plánovanej výstavbe britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C, v Európe taktiež rokujú o majetkovom vstupe do francúzskej Arevy.
Čínska štátna spoločnosť CNNC sa ešte v lete zaujímala o kúpu väčšinového podielu Slovenských elektrární. Taliansky Enel sa napokon rozhodol začať exkluzívne rokovania o predaja 66 % akcií elektrární s holdingom EPH.
VÚJE so sídlom v Trnave sa zaoberá výskumno-vývojovými potrebami prevádzky atómových elektrární. Do jej pôsobnosti spadá tiež riešenie konkrétnych problémov vo fáze projektovania, výstavby a ich spúšťania, vrátane vykonania spúšťacích prác. História VÚJE siaha do roku 1977.
©energia.sk