Desiatka štátov tvrdí, že Nord Stream 2 je proti záujmom EÚ
Podľa agentúry Reuters krajiny z východnej časti Únie vyzývajú, aby sa touto otázkou zaoberali lídri na decembrovom summite EÚ.
„Zachovanie prepravnej trasy cez Ukrajinu je v strategickom záujme EÚ ako celku, nie len z hľadiska energetickej bezpečnosti, ale tiež posilnenia stability regiónu východnej Európy,“ píše sa v liste.
Datovaný je vo štvrtok a podpísali ho Bulharsko, ČR, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko. Projekt by mal podľa nich podliehať veľmi podrobnému preskúmaniu.
Dodali tiež, že pozícia EK voči projektu Nord Stream 2 „zásadne ovplyvní vnímanie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ medzi jej kľúčovými spojencami a tradičnými partnermi.“
Súčasné kapacity na prepravu ruského plynu do Európy sa využívajú len na polovicu.
V dokumentoch o stave energetickej únie, ktoré Brusel predstavil minulú stredu, sa uvádza, že Komisia berie na vedomie plány vybudovať ďalšie potrubia popod Baltské more. „Ak sa postavia, Nord Stream 3 a 4 neprinesú prístup k novému zdroju pre dodávky a ďalej zvýšia prepravnú kapacitu z Ruska do EÚ, aj teraz sa využíva len na 50 %. Tieto plynovody budú musieť byť plne v súlade s právom EÚ. Komisia vyhodnotí akýkoľvek takýto projekt v rámci európskeho regulačného rámca samé osebe,“ uviedla EK.
V rámci hodnotenia implementácie Európskej stratégie energetickej bezpečnosti ďalej pripomenula, že tento plynovod bude musieť spĺňať legislatívu tretieho energetického balíka, a tiež európske pravidlá o ochrane životného prostredia, hospodárskej súťaže a verejného obstarávania.
ČTK, energia.sk