Teroristické útoky v Paríži môžu vyvolať tlak na cenu ropy
„Súčasná nálada na trhu je natoľko pesimistická, že to môže poškodiť dopyt a ceny môžu ešte viac klesnúť,“ povedala analytička Amrita Senová zo spoločnosti Energy Aspects. Podľa jej slov po krátkodobom poklese môže nasledovať aj dlhodobejší, ak si investori budú myslieť, že udalosti v Paríži môžu viesť k vážnemu vyhroteniu napätia na Blízkom východe.
Vo všeobecnosti sa očakáva, že akciové trhy už v pondelok 16. novembra zažijú pokles cien. Niektorí analytici však nevylučujú aj dlhšie trvajúci ekonomický vplyv alebo zmeny v doterajšom smerovaní trhov. Nepriaznivý vývoj na akciových a komoditných trhoch by na druhej strane mohol prispieť k miernemu vzostupu cien zlata.
Analytici Eurasia Group uviedli, že útoky môžu podkopať schopnosť francúzskej vlády sústrediť sa na posilnenie hospodárstva krajiny. „Ľudia vo Francúzsku sú v šoku a nenakupujú, a to môže trvať niekoľko dní,“ povedal Olivier Jakob z konzultačnej firmy Petromatrix. Zvyšok sveta podľa neho nie je zasiahnutý tak hlboko, aby to zmenilo správanie sa spotrebiteľov. Na druhej strane, útoky môžu vyústiť do prehodnotenia zahraničnej politiky Francúzska voči Blízkemu východu.
Nemenovaný delegát Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je presvedčený, že v strednodobom horizonte by cenám mohli pomôcť opatrenia proti pašovaniu ropy a útoky na zariadenia pod kontrolou Islamského štátu v Sýrii a Iraku. V okamžitej reakcii na útoky očakáva zvýšený tlak na ceny. „Viac kontrol síce zaisťuje bezpečnosť cestujúcich, no obmedzí nákladnú dopravu. Veď sa pozrite, čo nastalo po útokoch z 11. septembra.“ Predstaviteľ OPEC zároveň dodal, že trhy budú reagovať v závislosti od prísnosti a trvania obmedzení vo Francúzsku a zvyšku Európy.
Hamza Khan, analytik ING Bank, na tému odvetných úderov upozornil, že západná koalícia sa môže teraz zamerať na ropné polia a rafinérie pod kontrolou Islamského štátu. To však bude znamenať riziko úplného odstavenia beztak nízkych dodávok zo Sýrie.
Copyright © TASR 2015