Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fatih Birol - IEA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fatih Birol. Foto: IEA
10. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Lacná ropa môže spomaliť investície do ťažby

Generálny riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol. Foto:IEA

Pokračujúce obdobie nižších cien ropy je dobrou správou pre spotrebiteľov, no na druhej strane vyvoláva obavy o energetickú bezpečnosť v budúcnosti. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v novom výhľade varuje, že môže dôjsť k prehĺbeniu závislosti na malom počte menších výrobcov, hrozbou je tiež rast cien smerom nahor v prípade nedostatočných investícií do ťažby. 

„Odhadujeme, že investície do ťažby ropy v tomto roku klesnú o viac než 20 %. Ešte významnejšie však možno je to, že tento pokles bude pokračovať aj v budúcom roku,“ uviedol šéf IEA Fatih Birol pre agentúru Reuters. „Za posledných 25 rokov sme nikdy nevideli dva roky poklesu investícií za sebou,“ doplnil.

Prepad ropných cien dal do pohybu sily, ktoré môže viesť k nastoleniu opätovnej rovnováhy na trhu prostredníctvom vyššieho dopytu a nižšieho rastu dodávok. Podľa hlavného scenára IEA by sa vďaka väčšej rovnováhe na trhu mohla v roku 2020 ustáliť cena ropy na úrovni 80 dolárov za barel.

Na strane druhej, správa IEA taktiež skúma, za akých podmienok by mohli ceny ropy zostať na nižšej úrovni po dlhšiu dobu. Takýto scenár silno závisí od výrobcov s nižšími nákladmi – spoliehanie sa na export z oblasti Blízkeho východu by mohol eskalovať na úroveň, ktorá bola naposledy v 70. rokoch 20.storočia.

Takáto koncentrácia globálnych dodávok by bola sprevádzaná obavami o energetickú bezpečnosť, zvlášť pre zraniteľných ázijských spotrebiteľov. Región Ázie sa v roku 2040 stane lídrom dopytu v každej zložke energetického mixu – rope, plyne, uhlí, OZE aj jadrovej energii. V roku 2040 bude dovoz ropy v Číne takmer päťkrát väčší ako v USA, kým India v importe ropných produktov poľahky predstihne EÚ.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.