Nemecko: Osem najstarších hnedouhoľných elektrární prejde do zálohy
Presun tepelných zdrojov na kapacitný trh by malo podľa ministerstva hospodárstva zaistiť, že sa znížia emisie CO2. Zároveň bude možné zachovať niekoľko tisíc pracovných miest, ktoré by pri úplnom uzavretí zanikli. Bez obmedzení prevádzky hnedouhoľných elektrární by Nemecko nesplnilo svoj cieľ znížiť do roku 2020 emisie CO2 o 40 % oproti úrovni v roku 1990.
Opatrenie vy sa malo dotknúť elektrární, ktoré prevádzkujú spoločnosti Mibrag, RWE a Vattenfall. Švédska spoločnosť pritom oznámila, že svoje aktíva v Nemecku plánuje predať. Medzi záujemcami je česká pološtátna skupina ČEZ a tiež duo EPH Daniela Křetinského a investičnej skupiny PPF, ktorú vlastní Petr Kellner.
Prevádzkovateľom kapacitných elektrární sa bude platiť za to, že sú v pohotovosti. Podľa serveru Spiegel Online by celkové náklady na udržanie ôsmich zdrojov až do konečného termínu ich odstavenie mali dosiahnuť 1,6 miliardy eur. Táto čiastka sa premietne aj do ceny elektriny nemeckých domácností. Zvýšiť sa má o 0,05 eurocenta za kWh.
Návrh zákona ešte musí schváliť Bundestag. Opoziční Zelení zachovanie produkcie z uhlia prostredníctvom kapacitného trhu odmietajú. Vládne strany ale majú medzi poslancami výraznú väčšinu a očakáva sa, že návrh presadia.
Do budúcna Nemecko vsádza na obnoviteľné zdroje. V roku 2035 by mali pokrývať 55 – 66 % celkovej spotreby elektriny. V roku 2022 sa majú odstaviť všetky jadrové elektrárne a postupne sa má utlmovať výroba elektriny z uhlia.
ČTK, energia.sk