Číňania spečatili výstavbu novej atómky v Británii
Snímka z prípravných prác na výstavbe Hinkley Point C v anglickom Somersete. Foto: EDF
Francúzsky jadrový gigant EDF a čínska štátna spoločnosť China General Nuclear Power Group (CGN) podpísali v stredu strategickú investičnú dohodu o výstavbe atómovej elektrárne Hinkley Point C v anglickom Somersete. Počas návštevy čínskej delegácie v Londýne o tom informovali britský premiér David Cameron a čínsky prezident Si Ťin-pching. Číňania získajú v projekte podiel 33,5 %, Francúzi budú kontrolovať 66,5 % akcií.
Celkové náklady na výstavbu Hinkley Point C sa odhadujú na 24,5 miliardy eur. Disponovať bude inštalovaným výkonom 3,3 GW, ktorý má podľa britskej vlády v budúcnosti pokryť približne 7 % spotreby elektriny v krajine.
Stavebné práce už o pár týždňov
Dohodu s čínskymi partnermi označil predseda EDF za „veľký krok vpred“. „Konečné investičné rozhodnutie plánujeme v najbližších týždňoch, aby sme mohli pokročiť s výstavbou,“ dodal Jean Bernad Levy pre The Guardian. Súčasťou dohody je tiež finančný plán pre vyraďovanie jadrových zariadení, ktorý v prípade Hinkley Point nezaťaží britských daňových poplatníkov.
Termín spustenia elektrárne do prevádzky sa viackrát posúval. Okrem investičnej neistoty spôsobilo meškanie aj vyšetrovanie Bruselu kvôli štátnym garanciám. S výrobou elektriny v Somersete sa ráta od roku 2025.
Čínski investori podporia aj druhú atómovú elektráreň pod záštitou EDF, s ktorej výstavbou sa počíta v lokalite Sizewell neďaleko mesta Suffolk. Peking okrem toho prevezme dvojtretinový podiel v plánovanej atómke Bradwell, v ktorej sa má vybudovať reaktor s čínskym dizajnom.
Podmienky „contract for difference“
Predpokladaná životnosť Hinkley je 60 rokov. Britská vláda sa zaručila, že prevádzkovateľovi bude 35 rokov garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu, ktorá sa stanovila na úroveň 89,5 libier za MWh za predpokladu, že sa postaví tiež jadrový zdroj v lokalite Sizewell. Ak by sa jeho výstavba nezrealizovala, garantovaná výkupná cena sa zvýši na 92,5 libier za MWh.
Britský kabinet si sľubuje, že vďaka dohode o výstavbe Hinkley Point C vznikne 25-tisíc nových pracovných miest, z toho približne 5-tisíc ľudí by malo robiť priamo na projekte v Somersete. Podľa Ministerstva energetiky a klimatických zmien získa domáce hospodárstvo vďaka tomuto projektu a subdodávateľským kontraktom impulz v hodnote 40 mil. libier ročne.
Kritické hlasy z domácich radov
Keď sa Hinkley Point spustí do prevádzky, v dôsledku garancií vzrastie cena účtov za elektrinu pre domácnosti o približne 13 libier (17,7 eur) ročne. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti CF Partners pre denník The Telegraph. Ďalšia analýza organizácie Greenpeace zase tvrdí, že náklady na dotácie pre všetky tri plánované atómky navýši ročný účet Britov za energie o 33 libier (44,9 eur).
Na pozadí čínskej návštevy
Čína a Veľká Británia uzavreli včera tiež zmluvy ohľadom ropy a zemného plynu za vyše 12 mld. libier. Ťažobný gigant BP podpísal dohodu s čínskym výrobcom elektriny Huadian o dodávkach LNG za 10 mld. dolárov. Zaujímavosťou je tiež čínska investícia do vývoja luxusného elektromobilu RapideS, na ktorého vývoji pracuje britská automobilka Aston Martin.
© energia.sk