Baníci si vďaka Pavlisovi prilepšia
Exminister hospodárstva Pavol Pavlis presadil baníkom výhodnejšie podmienky pre získanie osobitného príspevku. Podľa nového mechanizmu sa základná suma príspevku navýši v závislosti od dĺžky zamestnania v hlbinnej bani. Zákon chce docieliť, aby skúsení baníci zotrvali vo svojom zamestnaní aj potom, čo splnia minimálne podmienky pre získanie príspevku.
Podľa doterajších pravidiel získal baník právo na osobitný príspevok, ak pracoval 15 rokov v bani ako rúbač, lámač, razič alebo hĺbič. Podľa nového zákona bude postačovať len 10 rokov. Zároveň sa upúšťa od podmienky trvania zamestnania v hlbinných baniach pri dovŕšení 50 rokov, keďže nárok na priznanie osobitného príspevku vzniká dovŕšením veku 55 rokov.
Zákon zároveň ustanovuje každoročnú valorizáciu sumy príspevku. Závisieť bude od indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR.
Legislatíva má priamy vplyv na verejné financie. V roku 2016 ide o sumu na úrovni 157-tisíc eur, v roku 2017 o 244-tisíc eur a v roku 2018 pôjde o 369-tisíc eur.
Ak zákon schváli parlament a následne podpíše prezident, účinnosť nadobudne od 1. januára 2016.
Vláda podporuje ťažbu uhlia
Ťažba uhlia sa má na Slovensku dotovať až do roku 2030. V septembri o tom rozhodol rezort hospodárstva, ktorý podporu využívania domáceho uhlia pri výrobe elektriny zdôvodňuje nedostatkom regulačného výkonu. Rozhodnutie z 2.9. dosiaľ nie je zverejnené na webstránke ministerstva.
Už od roku 2005 sa u nás pri výrobe a dodávke elektriny z domáceho hnedého uhlia uplatňuje tzv. všeobecný hospodársky záujem. Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú Elektrárne Nováky, musia uhlie nakupovať a vyrábať z neho elektrinu v stanovenom objeme, prevádzkovatelia sústav ju musia zase prednostne preniesť a distribuovať.
Súčasne, dispečing prenosovej sústavy musí z takejto elektriny prednostne obstarávať podporné služby. Každý koncový odberateľ ju zase musí zadotovať vo svojej faktúre za elektrinu. Kompenzácia nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia je totiž súčasťou tarify za prevádzkovanie systému (TPS). V minulom roku išlo na podporu baníctva a výroby elektriny z domáceho uhlia zhruba 95 mil. eur.
© energia.sk
Ilustračná foto: TASR/Pavol Remiaš