OZE – budúcnosť nás všetkých
Koncové ceny energií stúpajú a domácnosti sa občas nestačia diviť pri vyúčtovaniach za elektrinu či plyn. Zároveň sa čoraz viac do povedomia manažmentu firiem i bežných ľudí dostávajú ekonomické i ekologické výhody vlastnej výroby energie z obnoviteľných zdrojov – tzv. OZE.
Pomaly, ale isto sa rozširujú rady tých, ktorí si „ozdobia“ strechu solárnymi panelmi a nainštalujú tepelné čerpadlo. Sľubne znie najmä logika trhu o masovom rozšírení OZE technológií – čím bude ich ponuka bežnejšia, výrobcov a inštalatérov viac, tým budú cenovo dostupnejšie. Napokon, aj počítače či mobily boli pred desaťročím ešte drahým špásom. Dnes sú prirodzenou súčasťou nášho každodenného fungovania.
OZE to však v našich končinách vôbec nemajú ľahké. Okrem politických či byrokratických prekážok bojujú aj s ľudskou pohodlnosťou a pocitom, že centrálne riešenia sú vždy najvýhodnejšie. Navyše, musia prekonať svoj pokazený imidž. Ten majú na svedomí najmä špekulanti, ktorí naplno využili novovznikajúci trh, počiatočné, priam rozprávkové dotácie, a budovali solárne parky hlava-nehlava.
Pri triezvejšom pohľade na budúcnosť energetiky, ktorá zjavne smeruje k produkcii energie v menších a flexibilnejších zdrojoch a zároveň k inteligentnejšiemu riadeniu výroby a spotreby, je načase prekonať nedôveru k „eko novinkám“.
Mnohí obyvatelia aj firmy pochopili, že sa im vyplatí vymeniť okná, svetlá, spotrebiče a zaizolovať budovu, než aby naďalej vypúšťali zaplatenú energiu do luftu. Že je lepšie zainvestovať do vlastnej kotolne, než byť závislý od energetického kolosu, ktorý energiu nielen rád poskytne, ale ešte radšej na nej zarobí.
Ak ide o našu vlastnú peňaženku, rozum jasne hovorí – stojí zato pozrieť aj ďalej než na špičku nosa a zamyslieť sa nad možnosťami, ktoré sa nám otvárajú. Ohlasované dotácie z eurofondov pre domácnosti, ktoré bude možné použiť na solárne zdroje, kotly na biomasu či tepelné čerpadlá, sa javia ako výhodná ponuka.
Obnoviteľné zdroje síce nie sú liek na všetko, ale môžu značne uľaviť rodinnému rozpočtu i nášmu svedomiu voči tvrdo testovanej prírode.
Viac zaujímavého obsahu nájdete tu: http://goo.gl/M762jK
Text vyšiel ako editoriál prílohy Obnoviteľné zdroje a úspora v denníku Plus 1 deň dňa 20.10.2015.