Elektráreň Malženice prežíva vďaka nafte
Snímka z oficiálneho otvorenia v máji 2011. Foto: TASR/ Henrich Mišovič
Na základe rozhodnutia materskej skupiny E.ON v Nemecku je Elektráreň Malženice od 1. októbra 2013 v zakonzervovanom stave. Všetky zariadenia paroplynového cyklu sú tak chránené voči korózii. Prevádzkový personál vykonáva iba kontrolu mechanizmov a ich pravidelnú údržbu. Ku koncu minulého roka pracovalo v malženickej elektrárni celkom 13 zamestnancov.
Vyrábať elektrinu v paroplynovom cykle neplánuje firma ani v aktuálnom roku. V areáli elektrárne sa však nachádzajú dieselové generátory, ktoré poskytujú podporné služby pre Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS). Na základe platného certifikátu je Elektráreň Malženice oprávnená poskytovať terciárnu reguláciu na desaťminútovej báze (TRV10min+).
Vlani sa v Elektrárni Malženice vyrobilo 111 MWh elektrickej energie z naftových agregátov. Z toho 97 MWh elektriny bolo dodaných do sústavy ako podporné služby pre SEPS, zvyšok pokryla vlastná spotreba.
V prípade, že by sa situácia na trhu s elektrinou a zemným plynom zmenila, paroplynová elektráreň je pripravená opätovne naštartovať prevádzku v krátkom čase. „Išlo by o dva či tri mesiace,“ uviedol pre náš portál riaditeľ elektrárne Vladimír Pestún.
História paroplynu v Malženiciach
Elektráreň Malženice začala s výrobou elektriny v decembri 2010. Nachádza sa na mieste niekdajšej kompresorovej stanice v Trakoviciach pri Trnave a disponuje inštalovaným výkonom 436 MW. Výroba elektriny, ktorá prebieha kombináciou technológie plynovej a parnej turbíny, má účinnosť takmer 59 %. E.ON investoval do výstavby paroplynu 400 miliónov eur.
Počas necelých troch rokov bola Elektráreň Malženice nasadzovaná najmä ako špičkový zdroj, v prevádzke bola len 5.600 hodín. V krátkej prevádzkovej histórii sa vyskytli aj technické problémy. Skrat na generátore, ktorý spôsobila chyba ľudského faktora, vyradil paroplyn z prevádzky na niekoľko mesiacov.
© energia.sk