Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/CSIRO
15. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Obchodovanie s emisiami naberá druhý dych

Systém obchodu s povolenkami (ETS) zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie priemyselných škodlivín do ovzdušia, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky. Kríza však spôsobila, že na európskom trhu vznikol prebytok povoleniek, ich cena tak klesala a systém prestal plniť svoj zmysel.

Organizovaný trh

Všetko má napraviť trhová stabilizačná rezerva, ktorá začne fungovať od januára 2019. Obchodovanie sa stane odolnejšie voči nerovnováhe ponuky a dopytu. Umiestňovanie kvót do rezervy, ako aj ich uvoľňovanie sa bude riadiť pravidlami. Rezerva by mala fungovať na základe aktivácie úprav ročných aukčných objemov. Od roku 2019 sa každoročne odpočíta 12 % obchodovateľných emisných povoleniek, ktoré sa umiestnia do stabilizačnej rezervy.

V prípade, že v danom roku klesne objem kvót v obehu pod hranicu 400 miliónov, z rezervy sa uvoľní 100 miliónov povoleniek a pripočítajú sa k objemu kvót, ktoré sa majú členskými štátmi EÚ obchodovať formou aukcie.

V roku 2019 a 2020 sa pôvodne malo do obehu vrátiť 900 miliónov kvót z  backloadingu, ktorý bol prvým a neúspešným pokusom Bruselu o reformu ETS. Nakoniec sa však rozhodlo, že tieto kvóty sa taktiež presunú do rezervy.

Rast cien až od 2019

V súčasnosti sa trhová cena za povolenku pohybuje nad úrovňou 8 eur za tonu. Mierny rast hodnoty emisných kvót zaznamenali obchodníci už tesne po schválení backloadingu. Oveľa výraznejší vplyv na cenu povoleniek sa očakáva  až po samotnej implementácii trhovej stabilizačnej rezervy ETS v roku 2019.  

Európsky parlament odsúhlasil zriadenie trhovej stabilizačnej rezervy ešte na svojom júlom plenárnom zasadnutí. Rozhodnutie Rady EÚ tak bolo posledným krokom v rámci legislatívneho procesu. Schválená reforma nadobudne účinnosť dvadsiatym dňom po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.