Oficiálny návrh regulačnej politiky bude až v novembri
Jozef Holjenčík na pracovnom seminári ÚRSO počas veľtrhu ELOSYS. Foto: energia.sk
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v týchto dňoch finišuje s návrhom Regulačnej politiky pre obdobie od 1. januára 2017 do 31. decembra 2021. Oficiálna verzia nového regulačného rámca by sa podľa šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka mohla dostať na verejnosť v najbližších týždňoch. „Najneskôr v novembri bude predložená oficiálna verzia novej regulačnej politiky do medzirezortného pripomienkového konania,” potvrdil včera pre náš portál predseda Regulačnej rady na pracovnom seminári ÚRSO v rámci veľtrhu ELOSYS v Trenčíne.
Časový rámec
Po ukončení pripomienkovania nasleduje rozporové konanie s dotknutými účastníkmi trhu. Najneskôr do konca februára 2016 bude predložený upravený návrh regulačného rámca. Rezorty hospodárstva a životného prostredia sa budú môcť v priebehu marca vyjadriť, či dokument nie je v rozpore s environmentálnou a energetickou politikou SR. „Regulačná rada prijme novú regulačnú politiku do 31. marca 2016,“ vysvetlil podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský.
Podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský počas svojej prednášky. Foto: energia.sk
„Takto schválená regulačná politika je záväzná pre všetkých účastníkov trhu počas stanoveného päťročného obdobia,“ dodal. Zákon tiež ukladá Regulačnej rade povinnosť, aby zhodnotila skončené regulačné obdobie z hľadiska transparentnosti a vplyvu cenovej regulácie na trh.
ÚRSO zvolil pri tvorbe novej regulačnej politiky odlišný prístup ako v minulosti. Na jar oslovil celkom 88 regulovaných subjektov – relevantných hráčov na trhu, združenia, ale aj verejné inštitúcie a vyzval ich, aby predložili svoje návrhy a odporúčania. Aj na základe nich vznikol tzv. „nultý “ variant regulačnej politiky pre obdobie 2017-2021, ktorý má náš portál k dispozícii. Prečítajte si detailne o plánovaných zmenách v elektroenergetike a plynárenstve.
Na snímke: Miroslav Lupták (hovorca ÚRSO) a Jozef Holjenčík (predseda ÚRSO)
ÚRSO má v novej regulačnej politike zohľadňovať výzvy súvisiace s implementáciou energetických politík EÚ vrátane pripravovaného projektu energetickej únie. Úrad chce klásť väčší dôraz na ochranu spotrebiteľa a riešenie problému energetickej chudoby.
Aj v období 2017-2021 sa počíta s reguláciou cien energií pre domácností a malé podniky. Preferovanou metódou má zostať cenový strop (price cap). V pracovnom návrhu regulačnej politiky sa hovorí o optimalizácii systému podpory OZE a vytvorení podmienok pre vznik centrálneho výkupcu zelenej elektriny. Jednou z priorít regulátora je snaha o dosiahnutie jednotnej metodológie pri porovnávaní výšky sieťových poplatkov a koncových cien energií v krajinách EÚ.
V nezverejnenej verzii návrhu Regulačnej politiky úrad avizuje zavedenie regulovaného prístupu do zásobníka a uskladňovania plynu. Zriadiť by sa mal aj nezávislý operátor na trhu s plynom, ktorý bude zodpovedný za obchodné vyvažovanie siete. Zaujímavosťou je tiež bližšie nešpecifikovaná podpora stlačeného zemného plynu (CNG) v energetike a doprave.
© energia.sk