Elektrárenské koncerny v Nemecku zvládnu odstavenie jadrových blokov
Znalecký posudok bol zverejnený dnes. Na objednávku spolkovej vlády stresový test sektora vypracovala audítorská spoločnosť pre hospodárske bilancie Warth&Klein Grant Thornton, ako aj dokument, v ktorom sa uvádza, že ak by sa realizoval najhorší scenár programu, energetické podniky by potrebovali dotáciu 39 miliárd eur.
Podľa posudku však elektrárenské spoločnosti majú majetok v hodnote 83 miliárd eur a v krajnom prípade by zvládli aj zvýšené náklady.
Vicekancelár a minister hospodárstva Sigmar Gabriel uviedol, že „podniky sú v situácii, keď sú schopné zvládnuť vlastnými silami náklady na vystúpenie z jadrovej energetiky“. A je samozrejmé, že by tak mali aj urobiť. Ich majetok dosahuje 83 miliárd eur. V rezervách majú 38 miliárd eur a v príde najlepšieho scenára programu je táto suma dostatočná a dokonca je v nej i rezerva 13 miliárd eur.
Cieľom spolkovej vlády pri tomto teste bolo, že chcela mať istotu o výške nákladov spojených so schváleným programom skončenia prevádzky jadrových blokov.
Elektrárenské koncerny EnBW, E.ON, RWE a Vattenfall zaujali k záverom stresového testu spoločné stanovisko. Uvádza sa v ňom: „S týmito konštatovaniami nemajú špekulácie s akoukoľvek nevyhnutnosťou vyšších rezerv v bilanciách nijaké vecné opodstatnenie.“ Firmy konštatovali, že aj medzinárodné porovnanie ukazuje, že rezervy na dlhodobé financovanie nákladov spojených s jadrovou energetikou sú v Nemecku „na vysokej úrovni“.
Odborný posudok sa stane základom činnosti komisie, ktorá bude mať na starosti zastavenie výroby elektriny v jadrových blokoch a uskladnenie jadrového odpadu.
Audítorská firma prepočítala náklady na skončenie výroby elektriny v nemeckých jadrových blokoch podľa šiestich pravdepodobných scenárov. Pri najhoršom z nich by dosiahli 77 miliárd eur, v prípade najlepšieho by stačilo 25 miliárd eur. Výdavky by neboli jednorazovou záležitosťou. Prostriedky sa budú vynakladať v dlhom časom horizonte.
Copyright © TASR 2015