Nemcom zdražie elektrina – kvôli novým vedeniam
Nové vedenia musia Nemecko vybudovať, aby zaistilo spoľahlivé zásobovanie elektrinou na priemyselnom juhu, kde sa majú odstaviť viaceré jadrové elektrárne.
Výstavbu podzemných vedení presadila strana CSU z Bavorska, kde bol najväčší odpor proti stavbe stožiarov. Miestni obyvatelia sa obávali najmä toho, že nové trasy vysokého napätia v ich susedstve znížia hodnotu ich domov.
Podľa odhadov ministerstva hospodárstva ale bude rozhodnutie vlády znamenať, že náklady projektu severojužného prepojenia budú o 8 miliárd eur vyššie než pri klasickej nadzemnej forme. To sa pravdepodobne premietne aj do ceny elektriny. Pre priemernú nemeckú domácnosť by tak elektrina mohla zdražieť ročne asi o 10 eur, priemyselné podniky zaplatia ročne o desiatky tisíc eur navyše.
Stavba severojužného elektrického vedenia je dôsledkom nemeckej Energiewende, v rámci ktorej sa majú do roku 2022 odstaviť atómové elektrárne a ich výrobu nahradiť obnoviteľné zdroje. Súčasný stav, kedy nie je zaistený priamy prenos elektriny zo severu na juh krajiny ovplyvňuje sústavy ostatných krajín v strednej Európe vrátane slovenskej, a to v podobe neplánovaných tokov. ČEPS aktuálne stavia na hraniciach s Nemeckom transformátor, ktorý má týmto tokom zabrániť a vylúčiť hrozbu preťaženia sústavy.
ČTK, energia.sk