Útok teroristov? Energetici preverili svoju pripravenosť
V utorok (6.10) bol areál elektrickej stanice v Križovanoch nad Dudváhom, ktorú prevádzkuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), dejiskom modelovej situácie teroristického útoku. „Účelom bezpečnostných cvičení je odskúšanie koordinácie všetkých prvkov Integrovaného záchranného systému, to znamená policajného zboru, hasičského a záchranného zboru, záchrannej zdravotnej služby, v prípade potreby chemických laboratórií tak, aby bol zabezpečený efektívny zásah,“ uviedol generálny riaditeľ SEPS Miroslav Stejskal.
Na snímke predseda predstavenstva SEPS Miroslav Stejskal. Foto: energia.sk
Ak by došlo k útoku na kritickú infraštruktúru v reálnych podmienkach, všetci aktéri musia byť na takéto situácie pripravení a konať koordinovane. „Akékoľvek narušenie elektroenergetického zariadenia môže spôsobiť rozsiahly výpadok elektriny so všetkými dôsledkami na hospodárstvo a obyvateľstvo,” doplnil s tým, že podobné cvičenia sa robia periodicky v dvojročných intervaloch.
Námet bezpečnostného cvičenia
Súčinnostné taktické cvičenie „Križovany 2015“ prebehlo podľa modelovej situácie. Elektrická stanica bola napadnutá ozbrojenými páchateľmi, ktorí uložili nástražný výbušný systém v blízkosti nádrže s transformátorovým olejom. Na miesto udalosti boli následne vyslané bezpečnostné a záchranné zložky, ktoré útočníkov zneškodnili. Súčasťou simulovaného scenára bol aj požiar v areáli elektrickej stanice spolu s únikom oleja z poškodenej nádrže.
Prevádzkovateľ prenosovej sústavy má už skúsenosť aj s reálnym útokom. „Jeden pokus o narušenie prebehol pred pár rokmi v objekte elektrickej stanice v Spišskej Novej Vsi. Išlo však o amatérske narušenie, takže nedošlo k žiadnym škodám ani prerušeniu dodávky elektriny,“ skonštatoval Stejskal.
Účasť diplomatov OBSE
Bezpečnostného cvičenia sa zúčastnilo aj 21 diplomatov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na Slovensko prišli na pozvanie veľvyslankyne SR pri OBSE Oľgy Algayerovej, ktorá ich oboznámila s projektom výcvikového centra Lešť pre ochranu kritickej infraštruktúry. „Slovensko má ambíciu založiť takéto stredisko, ktoré by slúžilo pre všetky členské krajiny OBSE v oblasti energetickej bezpečnosti,“ vysvetlila. Ako ďalej dodala, zamerané by bolo najmä na prírodné katastrofy. „Veríme, že medzinárodnú podporu pre projekt máme a projekt sa podarí zrealizovať.“
O samotnej realizácii školiaceho strediska Lešť je však podľa Halil Yurdakula Yigitgüdena (na snímke) z OBSE ešte predčasné hovoriť. „Účasť veľvyslancov pri OBSE z mnohých štátov na tomto cvičení ale ukazuje mieru záujmu o tento projekt,“ uzavrel.
Foto a text: © energia.sk