ANALYTIK: Liberalizácia trhu s elektrinou cenovú výhodu Slovákom nepriniesla
„Máme liberalizovaný trh, ktorý je na papieri otvorený pre všetkých hráčov s výnimkou infraštruktúrnych spoločností, kde existujú prirodzené monopoly, na druhej strane však máme toľko regulácie, že v živote tu toľko regulačných predpisov nebolo,“ podčiarkol Hudec s tým, od liberalizácie sa očakávala cenová výhoda pre koncového zákazníka, v energetike ju však podľa neho na rozdiel od telekomunikácií nepriniesla.
Analytik pripomenul, že hoci je slovenský trh liberalizovaný v súlade s európskymi smernicami a nariadeniami, najmä dodávatelia, ktorí sú v dennom styku so zákazníkmi, sú viazaní rôznymi regulačnými predpismi. „Otázka je, či tá slovenská podoba liberalizácie naozaj prináša konkurenciu a plnohodnotný zápas o zákazníka,“ zamýšľal sa Hudec.
Martin Ondko zo spoločnosti Magna Energia, ktorá je alternatívnym dodávateľom elektriny, zdôraznil, že ak to s reguláciou na Slovensku pôjde takto ďalej, na trhu zostanú traja tradiční dodávatelia. „Sme preregulovaní. Sme nadmerne preregulovaní nie cenovo, ale pre domácnosti a malé podniky máme vzorové obchodné podmienky, ktoré nemôžeme zmeniť. Vecná regulácia presahuje zdravý rozum,“ domnieva sa.
Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku poukázala na to, že SR má jednu z najnižších veľkoobchodných cien elektriny v rámci Európskej únie, kde od roku 2008 klesli na tretinu. „Slovensko je jedna z krajín, ktorá z tohto veľmi profituje,“ uviedla. Zamerať by sa podľa nej bolo treba viac na spotrebiteľov, na lepšie prepojenie veľkoobchodných a maloobchodných trhov. „Snažiť sa preniesť tie cenové výhody, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť na veľkoobchodných trhoch, aj na retailové trhy,“ povedala.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2015