Šefčovič: Nord Stream-2 musí splniť pravidlá EÚ
Gazprom podpísal začiatkom septembra dohodu o projekte Nord Stream-2 s nemeckými spoločnosťami E.ON a BASF/Wintershall, rakúskou OMV, francúzskou ENGIE a britsko-holandskou Royal Dutch Shell. Nový podmorský projekt poháňa záujem Ruska, aby boli dodávky ruského plynu nezávislé na „neistom“ tranzite suroviny cez územie Ukrajiny.
Dohodu kritizovali USA aj niektoré ďalšie krajiny. Slovenský premiér Robert Fico ju označil za „zraduv, ktorá bude stáť jeho krajiny a Ukrajinu miliardy eur na stratených tranzitných poplatkoch.
„Čo sa týka veľmi diskutovaného projektu Nord Stream…, všetky projekty takéhoto rozsahu budú musieť vyhovovať európskym pravidlám,” citovala agentúra Reuters Šefčoviča, ktorý vystúpil pred novinármi na návšteve Sofie. „Potrebujeme riešenie, ktoré nezrazí niektoré európsky štáty v obchode s plynom do zápornej bilancie, ale zlepší (energetickú) bezpečnosť pre všetkých,” dodal člen EK zodpovedný za budovanie energetickej únie.
Gazprom s partnermi by mal podľa dohody vybudovať pod Baltským morom tretie a štvrté potrubie, ktoré by prepravovalo ďalších až 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne, kapacita terajších dvoch vetiev by sa tak zdvojnásobila. Gazprom odhaduje náklady projektu na 10 miliárd eur. Plyn by mal v nových potrubiach začať prúdiť do konca roka 2019.
Európa pokrýva asi tretinu svojej spotreby ruským plynom, ktorý sa zhruba z polovice prepravuje cez územie Ukrajiny. V dôsledku napätia medzi Kyjevom a Moskvou chce ale Gazprom nájsť nové tranzitné cesty do Európy mimo ukrajinského územia.
EÚ sa závislosť na dodávkach ruského plynu snaží obmedziť a podporuje rozvoj alternatívnych zásobovacích trás od Kaspického mora a z USA. Gazprom vlani pod tlakom EÚ zrušil projekt plynovodu South Stream, ktorý mal dopravovať ruský plyn cez Čierne more a Bulharsko.
ČTK, energia.sk
Foto:TASR/AP Photo/Virginia Mayo