Navýšenie toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu je otázne
Približne od júna prevádzkovatelia prepravných sietí Ukrajiny a Slovenska oficiálne rokujú o navýšení kapacity tzv. vojanského plynovodu. Kyjev chcel, aby sa denná kapacita prepojenia navýšila zo súčasných 40 miliónov metrov kubických plynu denne na 54 – 57 miliónov m3. Stihnúť to chceli do decembra tohto roka.
Podľa našich informácií ale diskusie nenapredujú podľa ukrajinských predstáv, objem dodatočnej kapacity ani termín implementácie projektu nie sú jasné. Medzi spoločnosťami zatiaľ nie sú podpísané žiadne presnejšie dohody o projekte, bilaterálne rokovania ale pokračujú.
„Spoločnosť Ukrtransgaz má záujem na čo najskoršom navýšení kapacity plynovodu smerujúceho na Ukrajinu,“ potvrdil pre náš portál hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Experti spoločnosti podľa neho rokujú s Ukrajincami o technických možnostiach navýšenia kapacity toku plynu smerom na Ukrajinu. „Termín navýšenia kapacity plynovodu bude známy po ukončení podrobnej analýzy technických možností,“ dodal Chuguryan.
Dodávky z Ruska
V piatok (11.9.) sa vo Viedni prebehli rokovania medzi Ruskom a Európskou komisiou ohľadom zimných dodávok plynu pre Ukrajinu. Minister Alexander Novak informoval, že ruská strana je ochotná poskytnúť Ukrajine zľavu z ceny plynu pre obdobie október 2015 – marec 2016. Cena plynu pre Ukrajinu by sa podľa neho mala priblížiť tej, ktorú platí napríklad Poľsko.
Šéf Gazprom Alexej Milleru pozornil, že výška zľavy zatiaľ nebola stanovená. EÚ by podľa Millera mohla Kyjevu poskytnúť pôžičku vo výške 500 mil. dolárov určenú priamo na nákup plynu od ruského koncernu.
Gazprom začiatkom júla prestal dodávať Ukrajine plyn, pretože si ho Kyjev nepredplatil. Aktuálne má Ukrajina v zásobníkoch približne 15 miliárd m3 plynu, do polovice októbra chce tieto zásoby zvýšiť na 18 – 19 miliárd m3.
Ďalšie kolo trojstranných rokovaní by sa mohlo uskutočniť už o pár dní. V prípade dosiahnutia dohody o nákupe plynu od Gazpromu by Ukrajina mohla začať rýchlejšie napĺňať svoje podzemné zásobníky.
Ak sa Kyjev a Moskva dohodnú na nižšej cene plynu pre zimné obdobie, potreba zvýšenia kapacity toku zo Slovenska sa stane ešte menej aktuálna. Popri technických možnostiach totiž zostáva otvorená aj otázka, či sa Eustreamu oplatí do projektu investovať peniaze, keď ani súčasná kapacita nie je plne využívaná. Hoci v mesiacoch február – apríl sa kapacita Budiniec využívala približne na 95 %, v teplých mesiacoch máj – júl bola len na úrovni okolo 50 %. V tomto mesiaci sa zatiaľ denné využitie kapacity prepojenia na Ukrajinu pohybuje od 23,5 mil. m3 do 25 mil. m3.
© energia.sk, ČTK