Súd EÚ: Neprimeraná regulácia cien energií je protiprávna
Európska komisia podala žalobu na Poľsko oficiálne v januári 2014. Namietala v nej, že podľa smernice 2009/73/ES sa môžu regulované ceny na vnútornom trhu uplatňovať len pri výnimočných okolnostiach a nesmú byť hlavným pravidlom pre stanovenie cien.
„Regulované ceny narúšajú trhy nakoľko nereflektujú skutočný dopyt a obmedzujú efektívnu súťaž,“ uviedla ešte v júni 2013 Komisia s tým, že uplatňovať sa môžu „len vtedy, keď slúžia všeobecnému hospodárskemu záujmu a sú primerané, jasne definované, transparentné, nediskriminačné a overiteľné“.
Tribunál Súdneho dvora EÚ dal včera Komisii za pravdu.
Hranice regulácie
Vo štvrtok (10.9.) rozhodol, že uplatňovaním časovo neobmedzenej štátnej intervencie voči dodávateľom plynu bez povinnosti pravidelného preskúmania potreby a spôsobu cenovej regulácie, ktorá sa uplatňuje na neobmedzený okruh užívateľov, poľský Úrad pre reguláciu energií (URE) porušuje článok 3 ods. 2 smernice o vnútornom trhu so zemným plynom.
Podľa hovorkyne Európskej komisie rozhodnutie súdu potvrdzuje, že regulácia koncových cien mimo domácností musí mať jasné pravidlá proporcionality. Brusel teraz rokuje s poľskými úradmi o ďalšej podobe fungovania trhu tak, aby bol v súlade so súdnym rozhodnutím.
Povinnosť nechať si schváliť Predsedom URE ceny plynu pre všetky energetické podniky pri dodávkach iným odberateľom než domácnostiam stanovuje pod hrozbou uloženia pokuty čl. 47 energetického zákona.
Implikácie pre Slovensko?
Rozhodnutie súdu so sídlom v Luxemburgu môže mať vplyv na reguláciu koncových cien aj u nás. Judikáty Súdneho dvora EÚ totiž majú precedenčnú povahu a sú všeobecne právne záväzné.
Za takzvaných zraniteľných odberateľov, ktorým ÚRSO vymeriava maximálnu cenu za dodávku, sa na Slovensku považujú aj malé podniky, s ročnou spotrebou plynu do 100 000 kWh a ročnou spotrebou elektriny do 30 000 kWh.
ÚRSO aktuálne finalizuje návrh regulačnej politiky na obdobie 2017 – 2021. Podľa pracovnej verzie návrhu, ktorú má náš portál k dispozícii, sa má cenový strop pri dodávke elektriny i plynu zachovať aj pre malé podniky. V nefinálnom dokumente sa píše, že „Úrad pri cenovej regulácii dodávky plynu malým podnikom nezaznamenal v prechádzajúcom regulačnom období žiadne výrazne negatívne skúsenosti dodávateľov…preto aj v regulačnom období rokov 2017 až 2021 úrad bude vykonávať cenovú reguláciu dodávky plynu pre túto skupinu odberateľov“.
© energia.sk