ÚRSO sprísni podporu pre elektrinu z OZE, uľaví distribučkám
Pripomienky k novele vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike opäť odhalili pálčivé miesta a priority výrobcov elektriny, distribútorov i priemyselných podnikov.
Koncom júla ÚRSO predstavilo krátku novelu vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike, ktorú odôvodnilo aplikačnou praxou. Spresniť sa majú ustanovenia o cenách pre zariadenia výrobcov elektriny z OZE a VÚ KVET. Na prvý pohľad drobná úprava legislatívy však v auguste opäť zaktivizovala firmy aj asociácie v snahe presadiť v rámci poslednej tohtoročnej novely vyhlášky aj ďalšie zmeny.
Len fotovoltici vo svojich komentároch žiadali novelu stiahnuť s tým, že regulátor nemá právo sprísňovať text zákona, konkrétne zákona o podpore OZE. Predmetom novely totiž je to, že výkupná cena sa na 1 budove uplatní len pre 1 výrobcu a pre 1 zariadenie.
G-komponent stále trápi
Okrem toho tiež solárnici žiadajú zrušiť poplatok za rezerváciu kapacity výrobcu tzv. G-komponent platný od začiatku minulého roka.
Obdobný postoj pri tejto téme zaujali aj Republiková únia zamestnávateľov a Slovenský zväz výrobcov tepla. Tí zhodne argumentovali dvojitou platbou za prístup – na strane koncového spotrebiteľa i výrobcu, ďalej zvýhodnením producentov pripojených do prenosovej sústavy, poskytovateľov podporných služieb či hydroelektrární, a napokon tým, že G-komponent platia aj tí, ktorí služby distribučnej či prenosovej sústavy nevyužívajú.
Klub 500 združujúci veľkých zamestnávateľov by zase rád presadili možnosť dohodnúť si s distribútorom maximálnu rezervovanú kapacitu na nižšej úrovni než je celkový inštalovaný výkon zariadenia na výrobu elektriny.
Vojany – dotácia alebo…
Ďalšie zamestnávateľské združenie AZZZ sa spolu so Slovenskými elektrárňami (SE) snažili presadiť podporu pre spoluspaľovanie uhlia a biomasy, resp. odpadov aktuálne testované vo Vojanoch, aj pre zdroje s celkovým inštalovaným výkonom nad 125 MW. O doplatok totiž elektráreň prišla v roku 2013 po novelizácii zákona o OZE.
Túto formu dotácie pre veľké zdroje s kombinovanou výrobou sa koncom roka 2012 do zákona pokúšala presadiť aj vláda. Po tvrdej kritike opozície, že ide o návrh v ústrety finančnej skupine Penta, ktorá vtedy vlastnila bratislavský paroplyn, napokon neprešiel.
Budúcnosť elektrárne vo Vojanoch, kde už fungujú len dva posledné bloky, je neistá. SE to zdôvodňujú jednak vyššie spomínanou stratou doplatku a zavedením G-komponentu, jednak pretrvávajúcim poklesom veľkoobchodných cien elektriny. Zatiaľ čo ešte vlani pracovalo vo Vojanoch takmer 450 zamestnancov, ich plánovaný počet ku koncu tohto roka je len 110. Časť údržbárskych činností sa už vykonáva prostredníctvom outsourcingu.
Distribútori uspeli
Všetky načrtnuté pripomienky boli zásadné, ÚRSO ich však neakceptovalo. Aj vzhľadom na rozporové konania tak bola navrhnutá účinnosť novely, ktorá je aktuálne v legislatívnej rade vlády, odsunutá o jeden mesiac, čiže na začiatok októbra.
Spokojnejšia môže byť trojica regionálnych distribučných sústav, ktorej sa podarilo presadiť úpravu vzorca pre plánované náklady na doplatok pre výrobcov elektriny z OZE a KVET. Po novom cena elektriny na straty nemá obsahovať cenu za odchýlku, za ktorú distribučné spoločnosti platia pri zúčtovaní a vysporiadaní odchýlky účastníkov trhu s elektrinou. Zároveň sa upravil plánovaný výnos za predaj elektriny prevyšujúcej potreby krytia strát.
Regulátor akceptoval aj pripomienku týkajúcu sa spresnenia vzorca pre výpočet korekcie výnosu získaného z prekupu, avšak v samotnom novom texte novely sa to zatiaľ nereflektuje. Je preto možné očakávať úpravu daného ustanovenia v budúcnosti.
© energia.sk