Čiernych odberov plynu na Slovensku pribúda
Počet nelegálnych odberov zemného plynu na Slovensku sa každým rokom zvyšuje. Kým v roku 2009 bolo zdokumentovaných len niekoľko desiatok takýchto prípadov, v roku 2013 už išlo o tisícky. V minulom roku sa podľa spoločnosti SPP – distribúcia oficiálne identifikovalo 2 545 neoprávnených odberov plynu. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 4,5 %.
Špecializovaní kontrolóri
Nelichotivý trend sa snaží zastaviť aj samotná SPP – distribúcia. Keďže zásahy do plynomerov môžu ohroziť nielen spoľahlivosť distribúcie, ale aj bezpečnosť ľudí v ich blízkosti, spoločnosť zriadila špeciálny tím expertov. Ich úlohou je vykonávať kontroly a odhaľovať neoprávnené odbery plynu.
Čierne odbery sa odhaľujú pomocou analytických nástrojov, na základe hlásení zamestnancov spoločnosti, ale aj podnetov zo strany obyvateľov. „V najbližšom období sa chceme zamerať práve na oznámenia z externého prostredia,“ uviedol pre náš portál Milan Vanga, manažér externej komunikácie.
V minulom roku spoločnosť skontrolovala celkom 25 543 odberných miest. V 829 prípadoch z nich sa zistil preukázateľný zásah do meracieho zariadenia alebo dokonca samotného plynovodu. V dôsledku podozrenia zo spáchania trestného činu krádeže plynu bolo podaných 433 trestných oznámení, ktorými sa následne zaoberali orgány činné v trestnom konaní.
Organizované gangy
Množiace sa prípady svedčia podľa Vangu o tom, že úprave plynomerov sa u nás venujú organizované skupiny, ktoré lákajú odberateľov na zníženie spotrebu plynu. „Podľa poskytovaných informácií z Prezídia Policajného zboru SR sa takejto formy trestnej činnosti dopúšťa väčšie množstvo páchateľov organizujúcich a zabezpečujúcich úpravu stavu množstva spotrebovaného plynu na meradlách a následného označovania overovacích značiek za účelom utajovania týchto zásahov,“ doplnil.
Nevylúčil pritom zároveň, že páchateľmi trestnej činnosti, ktorá je pre nich výnosným biznisom, môžu byť aj bývalí zamestnanci energetických firiem.
Miera poškodenia meracieho zariadenia sa dôsledne analyzuje, ubezpečuje SPP – distribúcia. Ak sa plynomer s poškodenou plombou klasifikuje ako neoprávnený odber plynu, prevádzkovateľ distribučnej sústavy si môže nárokovať náhradu škody. „Výška čiastky, ktorú následne vymáhame od odberateľa plynu, sa potom odvíja od toho, o aký druh neoprávneného odberu ide, kedy bol neoprávnený odber odhalený, koľko dovtedy odberateľ platil, od príkonu spotrebičov a doby ich používania,“ vysvetlil.
Každý jeden prípad sa vyhodnocuje individuálne a nezávislosť zabezpečuje aj prítomnosť súdneho znalca. „Ak znalec potvrdí neoprávnený zásah do meradla, nasledujú úkony orgánov činných v trestnom konaní,“ uzavrel.
© energia.sk
Ilustračná foto: TASR/Pavel Neubauer