Z dna opäť na vrchol? RWE mení stratégiu
Dozorná rada skupiny RWE, ktorá je druhým najväčším výrobcom elektriny v Nemecku, včera schválila zmenu štruktúry tejto energetickej skupiny. Od roku 2017 má prísť k zásadnej redukcii jej lokálnych divízií, prevažne cez fúzie. Konkrétne sa zníži počet spoločností s ručením obmedzeným o 30 %, počet akciových spoločností o 60 % a počet dozorných rád sa zúži o 70 %.
Zlúčenie viacerých dcérskych firiem RWE má priniesť menej byrokracie, zlepšiť rozhodovacie procesy a posilniť vnútropodnikovú spoluprácu. „Nové RWE AG bude rýchlejšie a flexibilnejšie, presne tak, ako si vyžadujú ďalekosiahle zmeny na energetickom trhu. Viac než čokoľvek iné teraz potrebujeme silné riadiace jadro,“ uviedol generálny riaditeľ Peter Terium.
Ozdravenie hospodárenia
Súčasťou reorganizácie je taktiež rozšírenie dozornej rady o ďalších troch. členov. Tento krok má posilniť riadenie v segmente obnoviteľných zdrojov energie, ktoré doteraz nepatrilo ku „core“ biznisu RWE, ale takisto aj v maloobchode, sieťových odvetviach a konvenčnej výrobe elektriny.
Od spomínaného plánu si RWE sľubuje aj ozdravenie hospodárenia. Zlúčením divízií by sa mohla dosiahnuť ročná úspora v miliónoch eur v dvoch cifrách, predpokladá Terium. Prepúšťanie ľudí v dôsledku zmien nateraz vylúčil.
Úpadok podniku v posledných rokoch prehĺbili nízky dopyt po výrobe elektriny z konvenčných elektrární na uhlie a zemný plyn, ktorý je dôsledkom energetického prechodu „Energiewende“ a orientácie na ekologické zdroje. Ako informuje Reuters, trhová hodnota podniku sa od roku 2007 znížila o takmer 80 %.
V súvislosti s reštrukturalizáciou sa špekuluje, či RWE nebude nasledovať cestu svojho konkurenta E.ON, ktorý vlani odštartoval proces rozdelenia skupiny na dve samostatné firmy. „Dúfam, že sa to nestane. Nie je to našou preferovanou možnosťou,“ oznámil novinárom Terium, napísal Reuters.
Skupina RWE na Slovensku
Na Slovensku pôsobí koncern RWE od roku 2003. Podniká v oblasti distribúcie a dodávok elektriny, ako aj predaja zemného plynu. Vlastní 49 % akcií v holdingu Východoslovenskej energetiky, zvyšok patrí štátu. Je tiež stopercentným akcionárom RWE Gas Slovensko, ktorá vznikla v roku 2008, a ponúka dodávky plynu pre domácnosti, firmy a maloodberateľov.
Šéfka pre strategické plánovanie RWE Susanne Rompel v apríli tohto roka potvrdila, že Nemci plánujú pôsobiť na Slovensku aj naďalej. „Môžem potvrdiť, že odísť zo Slovenska neplánujeme. Ide o jeden z našich kľúčových trhov v oblasti východnej Európy. Oceňujeme, že na Slovensku máte relatívne stabilné regulačné prostredie,“ oznámila na stretnutí s médiami.
© energia.sk