Česká asociácia chce dotáciu až 60 % pre malé strešné elektrárne
„Je správne, že po prerušení dotačného financovania, ktoré sa úplne prerušilo v roku 2013, začne štát s podporou moderných fotovoltických technológií, obmedzených výkonom do 10 kilowattov. A to iba pre strešné inštalácie, kde správne mali byť solárne elektrárne od začiatku namiesto toho, aby rástli prevažne na zelených plochách a poliach,“ uviedol výkonný riaditeľ ČFA Petr Maule.
Podľa hovorkyne českého Štátneho fondu životného prostredia Lenky Brandtovej nebolo kvôli zmenám českej legislatívy v oblasti FVE toto opatrenie možné zaradiť do druhej výzvy NZÚ pre rodinné domy a do prvej výzvy pre domy bytové.
Čo s týka možnej výšky podpory a segmentu podporovaných opatrení v oblasti FVE systémov, aktuálne sa podľa Brandtovej analyzuje možné nastavenie parametrov programu vo vzťahu k ekologickým prínosom či dobe návratnosti.
„Vždy sa však bude jednať iba o podporu systémov, ktoré slúžia primárne k pokrytiu časti vlastnej spotreby energie v rámci budovy,“ povedala v reakcii pre ČTK. Zdôraznila, že celková stratégia programu NZÚ je zameraná predovšetkým na energetické úspory realizované renováciami (zatepľovaním) domov.
Prvé tohtoročné dotácie na zatepľovanie rodinných domov v Novej zelenej úsporám sa už vyčerpali, keď dosiahli 900 miliónov českých korún. Pokračovať ale budú ďalej, ministerstvo sa na jeseň chystá otvoriť celoročné výzvy.
Vďaka novele energetického zákona nebudú domácnosti v budúcom roku potrebovať licencie pre inštaláciu strešných fotovoltaických elektrární s inštalovaným výkonom do 10 kW. Energetickému regulačnému úradu (ERÚ) iba doložia platnú revíziu svojho zariadenia.
Podľa dát ERÚ bolo ku koncu vlaňajška v Česku inštalovaných fotovoltaických elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 2047,4 MW, v porovnaní s koncom roka 2014 to bolo o 65 MW menej. Malé fotovoltaiky do 10 kW tvorili asi 4,5 % z celkového inštalovaného výkonu solárnych elektrární. V priebehu tzv. solárneho boomu na prelome desaťročia sa inštalovaný výkon solárnych elektrární zvýšil zo 465 MW ku koncu roka 2009 na 1959 MW v roku 2010. Vtedajší rozvoj fotovoltaiky vyvoláva stále najrôznejšie kontroverzie.
Napríklad Najvyšší kontrolný úrad v januári upozornil, že v rozmedzí rokov 2009 až 2012 bola návratnosť investícií do fotovoltaických elektrární v ČR zhruba 7 rokov od začiatku ich prevádzky, napriek tomu, že podľa zákona mala byť až 15 rokov. Dodal tiež, že celkové náklady na obnoviteľné zdroje elektriny prevýšia v ČR do roku 2030 bilión českých korún.
ČTK, energia.sk