V podzemí bývalej ostravskej bane otvorili prečerpávaciu elektráreň
V budúcnosti by sa podobné zariadenia mohli využívať aj v bežnej prevádzke. Podľa českého ministra by mohli pomôcť vyriešiť problém skladovania elektriny. „Toto je aspoň malý príspevok k riešeniu obrovského problému, ako pri nových predstavách pri znižovaní emisií CO2 zabezpečiť, aby elektrina bola skladovaná v čase, keď jej je nadbytok, do času, keď je najviac potrebná v špičkových hodinách,” povedal Mládek.
Bartoš uviedol, že v dobe, keď je energie nadbytok, napríklad zo slnka alebo vetra, sa voda z podzemia prečerpáva do povrchovej nádrže. Z tej sa potom vo chvíli, keď je energie nedostatok, spustí dolu potrubím v jame hlbokej viac než 500 metrov. Prechádza pritom obežným kolesom turbíny, ktorá roztáča elektrický generátor a tak sa vyrába elektrina. Z generátora ide prúd do siete. Prevádzka celého sústrojenstva s turbínou má samostatnú riadiacu automatiku, ktorá sa dá ovládať na diaľku.
„Ide o klasickú vodnú prečerpávaciu elektráreň. To špecifikum je, že sme mali odvahu a myšlienku to nainštalovať do bane,” povedal Bartoš. Riešenie projektu podľa neho trvalo asi 4 a pol roka a ide o zariadenia vybudované s pomocou ministerstva priemyslu, ktoré nebude slúžiť ku komerčnej prevádzke. „Je to výskumné pilotné zariadenie, na ktorom sa overuje množstvo princípov, ktoré súvisia s banským prostredím, s agresivitou vôd a ďalšími vecami,” povedal Bartoš.
V bani Jeremenko sa prestalo ťažiť uhlie v roku 1992. Slúži k čerpaniu banských vôd z ostravskej panvy, tak, aby nezatopili aktívne banské pracovisko v karvinskej časti revíra. Patrí štátnemu podniku Diamo. Projekt elektrárne je dielom firmy FITE v spolupráci s firmami Reacont a Sigma a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.
„Podarilo sa preukázať, že vyťažená čiernouhoľná hlbinná baňa sa dá použiť na inštaláciu vodnej elektrárne, ktorá využíva hĺbku jamy pre účely „skladovania” elektriny a výrobu špičkovej elektriny,” povedal vládny splnomocnenec pre Moravskosliezsky a Ústecký kraj Jiří Cienciala. Projekt je podľa neho dobrým príkladom toho, že spojenie akademických inštitúcií s praxou môže prinášať efektívne výsledky.
ČTK, energia.sk