Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štiepka - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Milan Kapusta
7. júla 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Štiepka sa obchoduje na burze. Ušetria teplárne?

Komoditná burza Bratislava (KBB) otvorila sekciu energetiky. V rámci nej sa prvou komoditou stala energetická štiepka, ktorú už môžu obchodníci ponúkať alebo dopytovať od konca júna. Predseda Burzovej komory KBB očakáva, že tento krok prinesie lepšie trhové podmienky pre tvorbu jej ceny. „Ak bola cena doteraz tvorená iba ponukami dodávateľov, predpokladáme, že cena bude nižšia,“ skonštatoval pre náš portál šéf burzy Pavol Scholtz.

Na hodnotenie priskoro

V sekcii energetickej štiepky KBB, kde sa stretávajú ponuky od dodávateľov a dopyt od odberateľov, na základe ktorých sa určuje trhová cena, sa čaká na prvých záujemcov. Referenčná cena na mesiac júl je 48,5 eur za 3 megawatthodiny (MWh) energie z jednej tony štiepky. 

Biomasa je u nás štatisticky druhým najpoužívanejším palivom na výrobu tepla. Podľa výročnej správy ÚRSO sa zo štiepky vlani vyrobila štvrtina dodaného tepla. V otázke jej možného zlacnenia po vstupe na burzu je šéf najväčšieho združenia teplárov skôr zdržanlivý. „Trh s drevnou štiepkou tu už existuje, odberatelia a dodávatelia majú široko rozvinuté obchodné väzby a či bude prebytok štiepky a dopyt riešiť vzájomné vzťahy cez burzu je otázne,“ povedal Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Špecifická komodita

Drevnú štiepku považuje Obšivaný za regionálnu komoditu. V tejto oblasti podľa neho podniká veľa malých dodávateľov s malým objemom výroby.  „Pre nich bude prístup na burzu zložitý a  pravdepodobne drahý,“ dodal.

Pri učovaní nákupnej ceny dendromasy rozhoduje veľa faktorov. Energetický obsah ovplyvňuje najmä vlhkosť. V zásade platí, že čím menšia vlhkosť štiepky, tým vyššia výhrevnosť. Ďalšími parametrami sú typ dreviny, veľkosť frakcie, obsah kôry či prípadné nečistoty v drevnej hmote.

Špecifikom štiepky ako paliva sú tiež náklady na manipuláciu a skladovanie, ale predovšetkým doprava. Aby sa nezmazal ekologický rozmer, dodávka biomasy by nemala byť viac než 50 kilometrov od miesta spotreby. „Tieto náklady sa cez burzu obstarávať nedajú, a tak bude potrebné ich obstarávať samostatne čím sa celý proces skomplikuje,“ domnieva sa Obšivaný.

Obchody na bratislavskej burze môžu podľa Scholtza zohľadňovať aj energetické vlastnosti štiepky. Ak chce kupujúci merať vlhkosť pri dodávke, jednotková cena z kontraktu predstavuje 3 MWh energie z jednej tony. Podľa typu štiepky a reálnej vlhkosti sa na základe stanoveného vzorca vypočíta reálna produkcia energie zo štiepky, za ktorú obchodník zaplatí.

Väzby s lokálnymi dodávateľmi

Významným dodávateľom štiepky sú Lesy SR, ktoré zatiaľ o obchodovaní cez komoditnú burzu neuvažujú. „Podnik má v tomto roku odber disponibilného množstva štiepky zmluvne zaistený. Situáciu však bude vedenie podniku pozorne monitorovať,“ reaguje hovorca Vlastimil Rezek.

Drevnú štiepku spoluspaľuje aj Zvolenská teplárenská. Štátna tepláreň dnes získava biomasu od troch dodávateľov, ktorí uspeli vo verejnom obstarávaní. Keď súčasné zmluvy vypršia, šéf spoločnosti Igora Slovík sa nakupovaniu prostredníctvom burzy nebráni. Ako ďalej dodal, cieľom je vždy dosiahnuť najnižšiu nákupnú cenu v mieste dodania. „To znamená, že jej cena musí obsahovať všetky náklady vrátane dopravných,“ doplnil s tým, že Zvolenská teplárenská nemá vlastné prostriedky na logistiku štiepky.

S výrobou tepla z drevnej štiepky má skúsenosti aj skupina STEFE. Prostredníctvom dcérskej spoločnosti STEFE ECB prevádzkuje kotolne na biomasu v Rožňave, Rimavskej Sobote a Kremnici. Teplári s rakúskym akcionárom si zakladajú na tom, že spaľujú štiepku výhradne od lokálnych producentov. „Dôvodmi bolo a je podporiť podnikanie s biomasou v regióne a minimalizovať náklady na dopravu biomasy od producenta k spotrebiteľovi,“ zdôraznila Zuzana Guzmická z komunikácie STEFE.

Teplárenská skupina ale tvrdí, že zámer spustiť obchodovanie so štiepkou na burze víta. „Vývoj, podmienky obchodovania a ceny budeme sledovať. Na základe tohto vývoja sa rozhodneme,“ uzavrela Guzmická.

© energia.sk

Ilustračné foto:TASR/Milan Kapusta

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.