Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hinkley Point C - EDF
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: EDF Energy
25. júna 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Britský sen o jadre sa zamotáva

Panoramatický pohľad na miesto budúcej atómky v anglickom meste Somerset. Foto: EDF Energy

S výrobou elektriny v elektrárni Hinkley Point C sa rátalo už od roku 2019. Podľa vládneho plánu má nová atómka, ktorej  spoločný inštalovaný výkon dvoch reaktorov má byť 3,3 GW, pokryť 7 % spotreby elektriny  v krajine. Investičná neistota, vyšetrovanie Bruselu kvôli štátnym garanciám, ale aj britské voľby spôsobili, že harmonogram spustenia sa posunul na rok 2023.

Otázniky francúzskej technológie

Vrásky britským zákonodarcom spôsobujú aj problémy vo Francúzsku. Tamojšia štátna spoločnosť EDF Energy, ktorá sa podieľa aj na projekte Hinkley Point, musí bojovať s rastúcim nákladmi pri elektrárni Flamanville v Normandii. Projekt v hodnote 7 mld. libier je už teraz v päťročnom sklze.

Vo Flamanville má byť uvedený reaktor EPR tretej generácie, technológia, s ktorou sa počíta aj pre Hinkley Point. Obavy preto vzbudila správa francúzskeho regulátora, v ktorej upozorňuje na nedostatky chladiaceho systému vo Flamanville. Ešte nedávno tiež Úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) varoval pred zvýšeným množstvom uhlíka v oceľovom plášti nádoby reaktora. Vyšší obsah uhlíka znižuje mechanickú silu nádoby a môže spôsobiť jej prasknutie. Aktuálne prebieha druhé testovanie kvality ocele, ktorého výsledky budú k dispozícii v októbri. 

Nový konzervatívny kabinet Davida Camerona vyjadril pre Hinkley Point podporu. Sám premiér vyjadril želanie, aby EDF spustila práce „čím skôr“. Vláda a EDF ale stále nepodpísali dohodu s čínskymi investormi. Marcový termín sa presunul na október, kedy má Londýn navštíviť delegácia z Číny. K ďalším možným investorom patrí Saudi Electric či viaceré penzijné fondy.

D. Cameron a šéf britskej divízie EDF Vincent de Rivaz spolu s mladými jadrovými expertmi.Foto:EDF

Napriek deklaratívnej podpore sa podľa denníka Financial Times stavia k dohode skepticky britské ministerstvo financií. Vysokým úradníkom rezortu údajne prekáža príliš štedro nastavená garantovaná cena elektriny. „Ak by sa projekt nakoniec neuskutočnil, predstavitelia ministerstva financií by určite neboli sklamaní,“ prezradil vládny zdroj denníku Financial Times. 

Princíp „contract for difference“

Britská ministerstvo financií sa zaručilo, že 35 rokov, teda vyše polovicu predpokladanej životnosti elektrárne, bude prevádzkovateľovi garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu. Systém štátom garantovaných cien má ochrániť investíciu na súčasnom, podľa EDF zdeformovanom energetickom trhu. Hodnota investície Hinkley Point C je 34 miliárd libier.

Štát má tiež garantovať pokrytie dlhu, cez ktorý chce prevádzkovateľ získať peniaze na výstavbu elektrárne na finančných troch. Úvery, ktoré EDF potrebuje pokryť sa odhadujú na 16 miliárd libier, čo je polovica nákladov.

Rakúšania sa nevzdávajú

Snahy Viedne zastaviť britský „jadrový precedens “ neutíchajú ani potom, čo Európska komisia v roku 2014 rozhodla, že systém štátnych garancií nenarušuje hospodársku súťaž v EÚ. Rakúsky kancelár Werner Faymann oznámil, že alpská republika v pondelok predloží žalobu na Súdny dvor EÚ, napísala AFP. 

Počítačové stvárnenie elektrárne Hinkley Point C z vtáčej perspektívy. Foto: EDF Energy

Podľa Rakúska je tento krok symbolický, rovnako chce náš západný sused postupovať aj v prípade plánovanej dostavby jadrových elektrární v Česku. Ak by aj žaloba na Súdnom dvore EÚ neuspela, vicekancelár Reinhold Mitterlehner si od nej sľubuje minimálne to, že sa v Európe rozpúta diskusia o nákladoch na atómovú energetiku. Výrobu elektriny z jadra prirovnal k žrebu v hodnote 1000 eur, pričom je možné vyhrať iba 100 eur.

Viedeň má problém tiež s Európskym fondom pre strategické investície (EFSI), z ktorého sa má podporiť budovanie energetickej infraštruktúry. Podľa Rakúska nie sú jadrové projekty oprávnené čerpať tieto prostriedky.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.