DPA: Svet sa musí pripraviť na riziko útoku hackerov na energetiku
Počítačové vírusy, ktoré by boli schopné preniknúť napríklad do centrál dodávateľov energie a prevádzkovateľov sústav a tam manipulovať s dodávkami alebo dokonca spôsobiť výpadok, sa berú ako stále vážnejšia hrozba. Ani možnosť odcudzenia dát nie je možné podceňovať.
„Starý dobrý svet, v ktorom bol centrálny dispečing energetickej siete úplne izolovaný, už neexistuje,“ vysvetlilo nemecké združenie komunálnych služieb (VKU).
V nemeckom energetickom sektore zatiaľ žiaden väčší incident nenastal. Avšak v polovici roka 2014 bezpečnostná spoločnosť Symantec informovala o hackerskej skupine Dragonfly, ktorej sa podarilo prepašovať do systémov západných prevádzkovateľov energetických a potrubných sietí škodlivý softvér, ktorým bola schopná ovládať napríklad veterné elektrárne alebo spaľovne biomasy. Ich akcia bola vtedy rýchlo a včas odhalená.
Bezpečnostná spoločnosť SafeNet zase upozorňuje, že pribúda ukradnutých a stratených dát. Jednotlivé firmy síce o svojich postupoch neradi hovoria, ale ich povedomie o rizikách vzrástlo, tvrdí združenie VKU.
Nemecký minister vnútra chce zaviesť zákonnú povinnosť pre podniky, aby okamžite hlásili akýkoľvek internetový útok. Energetické firmy by tiež mali povinne k dispozícii analýzu svojich slabých miest, aby si boli vedomé, odkiaľ môže prípadný útok prísť.
Rizikom je však nedôvera po odhaleniach špionáže zo strany amerického NSA, kde nie je vylúčené, že sa vzťahovala aj na výrobcov energie. „Podniky ako RWE už musia mať strach, že takto niekto získal ich obchodné modely. Toto by som bral na väčšiu váhu než hackerov,“ domnieva sa vydavateľ odborného periodika Energie Informationsdienst Heino Elfert.
ČTK, energia.sk