Energetická únia musí dať jasný stop uhliu a jadru, apeluje Greenpeace
Šefčovič dnes povedal, že EÚ platí ročne 120 miliárd eur na rôzne dotácie v energetike. „Pokiaľ ide o subvencie, dotácie, musím povedať, že sú jedným z kľúčových faktorov, prečo platíme za energie v rámci EÚ tak veľa. V minulom období sme platili 120 miliárd eur ročne na rôzne druhy subvencií, či už na obnoviteľné zdroje energie (OZE), na uhlie, na jadrovú energetiku, či na veternú energiu. Každá krajina, každý región teda určitým spôsobom subvencoval určitý druh výroby energií,“ informoval podpredseda EK.
Energetická únia by mala podľa Greenpeace jasne odmietnuť uhlie ako hlavného vinníka klimatickej zmeny a jadro ako neefektívnu investíciu, ktorá vyčerpá všetky verejné zdroje, ale nedokáže poskytnúť potrebné energetické služby, energetickú bezpečnosť, ani zamestnanosť. Základom Energetickej únie by mali byť práve OZE a energetická efektívnosť.
Greenpeace Slovensko víta snahu EK analyzovať zložky ceny elektriny a jasne definovať, čo ich tvorí a čo v nich nemá byť. „Dotácie do uhlia a jadra dlhodobo ukazujú, že ide o neefektívne podporné mechanizmy spôsobujúce desiatky tisíc predčasných úmrtí ročne a ďalšie environmentálne a ekonomické problémy. Na druhej strane podpora OZE viedla k výraznému zníženiu cien energií z týchto zdrojov a obrovskému rozvoju pracovných miest v EÚ,“ zdôraznil koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.
Greenpeace odporúča, že Energetická únia by mala priniesť veľmi potrebnú konzistenciu medzi európskymi klimatickými a energetickými stratégiami. Všetky politiky a investície by mali byť v línii s európskymi strednodobými a dlhodobými klimatickými a energetickými cieľmi.
EÚ musí podľa Greenpeace vytvoriť silný model riadenia a kontroly pre ciele do roku 2030, ktorý zaistí, že EÚ splní a prekročí svoj minimálny cieľ 27-% podielu energie z OZE do roku 2030.
Greenpeace Slovensko podľa Ábelovej vydalo tento týždeň analýzu, akým spôsobom ovplyvňujú OZE ceny elektriny pre domácnosti na Slovensku. „Zo štúdie vyplýva, že je ich vplyv na koncové ceny minimálny. Zatiaľ čo OZE, ktoré dodávajú asi 10 % elektriny, sa podieľajú na koncovej cene elektriny 7,53 %, sieťové, distribučné poplatky a systémové služby predstavujú okolo 43 % z koncovej ceny. Za ich výšku nás kritizovala už aj EK.“
Copyright © TASR 2015