Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na prípravu slovensko-poľského plynovodu prispeje EÚ

Na prípravné štúdie a výkon inžinierskych činností v projekte slovensko-poľského plynovodu prispeje Európska únia. Nenávratný finančný príspevok vo výške 4,6 mil. eur pochádza z európskeho Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility). Trojstrannú dohodu o finančnej pomoci EÚ podpísali slovenský prepravca Eustream, prevádzkovateľ poľskej prepravnej siete Gaz-System a Výkonná agentúra pre inovácie a siete (INEA).

Príspevok EÚ na štúdie môže byť maximálne 50 % z celkovej hodnoty nákladov. Rozpočet prípravných prác sa odhaduje na 9,2 mil. eur. Slovenský Eustream tak získal 2,33 mil. eur z celkovej sumy, poľský Gaz-System 2,26 mil. eur.

Napredovanie projektu bez meškania

V apríli sa vo Veľkých Kapušanoch stretli zástupcovia Eustream a Gaz-System. Prípravné práce podľa nich napredujú v súlade so stanoveným harmonogramom, pričom spustenie do prevádzky sa očakáva v roku 2019.

Regulačné úrady Poľska a Slovenska sa vlani v decembri dohodli na alokácii nákladov spoločného plynovodu. Predpokladané náklady poľského prepravcu Gaz-System by mali dosiahnuť 391,8 miliónov eur, celkové výdavky na strane Eustream by mali predstavovať 142,2 mil. eur.

Európska komisia zaradila v októbri roku 2013 slovensko-poľský plynovod na zoznam tzv. PCI projektov alebo projektov spoločného záujmu.

Plánovaný obojsmerný plynovod po prvýkrát prepojí plynárenskú sústavu Poľska a Slovensku. Napájací bod na slovenskom území bude v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, napojenie potrubia na území Poľska pri podzemnom zásobníku a plynovodnom uzle Strachocina.

Trasa plánovaného potrubia má podľa dostupného Zámeru EIA, ktorý predložil Eustream, tri rôzne varianty, pričom každá z nich presahuje na slovenskej strane 100 km. Prepravná kapacita nového potrubia v smere do Poľska bude 4,7 mld. m3 ročne a v smere na Slovensko 5,7 mld. m3 za rok s možnosťou rozšírenia.

Severojužný plynárenský koridor

Transport plynu v strednej Európe je v súčasnosti nastavený hlavne v smere z východu na západ. K prioritám EÚ preto patrí vybudovanie Severojužného plynárenského koridoru, ktorý umožní prepravu tejto strategickej suroviny od Baltského mora, kde sa nachádza poľský LNG terminál Świnoujście, až po chorvátsky LNG terminál na ostrove Krk na pobreží Jadranského mora.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.