Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico a Orban otvorili plynovod - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a slovenský premiér Robert Fico si podávajú ruky po symbolickom otvorení prepojenia slovenskej a maďarskej siete plynovodov Foto:TASR/MTI/Szilard Koszticsak
4. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Maďarský regulátor povolil plynovodné prepojenie so Slovenskom

Maďarský premiér Viktor Orbán a Robert Fico symbolicky otvárajú práce na prepojení slovenskej a maďarskej siete plynovodov v obci Szada 27. marca 2014. Foto:TASR/TI/Szilard Koszticsak

Komerčné spustenie plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré je naplánované na 1. júla 2015, oficiálne schválil aj maďarský regulátor MEKH. Úrad o tom dnes informoval na svojom webovom sídle.

Slovenský prepravca Eustream spoločne s partnerom Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT) v súčasnosti ponúkajú obchodníkom kapacity v rámci predĺženej testovacej fázy slovensko-maďarského plynovodu, ktorá sa ukončí 12. júna.

Termín spustenia sa viackrát odkladal. S dodávkou suroviny sa rátalo už od začiatku tohto roka. Maďarský prepravca MGT minulý rok zdôvodňoval meškanie technickými problémami na kompresorovej stanici Szada. Prípravné práce mala skomplikovať aj meškajúca certifikácia od Európskej komisie na prepravu plynu pre maďarskú firmu. Potreba získania licencie vznikla ako dôsledok zmien vlastníckych pomerov kvôli unbundlingu.

Technické detaily

Obojsmerný plynovod spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Celková dĺžka plynárenského prepojenia má byť 111 kilometrov, z toho 18,6 kilometrov na Slovensku. Kapacita plynovodu v smere do Maďarska má byť 4,4 mld. metrov kubických ročne na pevnej báze. V opačnom smerne pôjde o 1,75 mld. metrov kubických suroviny ročne.

Európska únia podporila projekt sumou 30 miliónov eur. Celkové investičné náklady prepojenia plynárenských sietí prevyšujú sumu 160 miliónov eur, z toho na slovenskej strane šlo približne o 21 miliónov eur.

Projekt je súčasťou Severojužného plynárenského koridoru. Slovensko získa prístup k južným koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko zase získa prístup k západoeurópskym plynárenským sieťam.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.