ČEPS začal s výstavbou ochranných transformátorov
„Je to veľmi zložité zariadenie, skladá sa z ôsmich jednotiek. Každá takáto jednotka váži zhruba 400 ton. Osem ich je preto, že jedine tak ich dokážeme dopraviť na miesto. To zariadenie slúži k regulácii prietoku energie cez zariadenia a linky, ktoré k nemu budú pripojené. Je to prvok, ktorý by mal veľmi inteligentne umožniť reguláciu a prietok maximálneho množstva energie ale bezpečne,“ povedal Tošovský. Hradec u Kadane podľa neho ČEPS zvolila pre výstavbu transformátora kvôli tomu, že tam vyúsťuje vedenie do Nemecka.
Nevyhnutnosť výstavby transformátorov podľa neho priniesol prudký rozvoj OZE v energetike v posledných rokoch. „Tieto zdroje vyrábajú energiu podľa prírodných podmienok – nie podľa toho, či ich práve niekto potrebuje alebo nie. Práve tak môžu vznikať prietoky a energetika má za úlohu využitie regulačných prvkov, aby sme bezpečne preniesli energiu do miesta spotreby,“ uviedol Tošovský. Ak by sa prietoky neregulovali, mohli by sa preťažiť niektoré časti sústavy a v dôsledku toho by mohli nastať dlhodobé výpadky.
Životnosť transformátorov sa odhaduje na 40 rokov. Investícia sa tak podľa Tošovského ČEPS vyplatí. Koncový zákazník ale túto investíciu v cene za elektrinu pocíti. „Za tzv. železo, teda rozvodnú sieť, ale koncový zákazník platí iba zhruba 4 % z celkovej čiastky za energie,“ uviedol predseda. Celkovo ČEPS ročne investuje zhruba 4 mld. českých korún a to predovšetkým do obnovy vedení, ale aj do nových transformačných staníc alebo riadiacich a bezpečnostných systémov. ČEPS v ČR prevádzkuje viac než 4-tisíc kilometrov elektrických vedení a 34 rozvodní.
ČTK, energia.sk