Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
18. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Obchodná inšpekcia varuje pred podvodnými šetričmi energie

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) eviduje viacero podnetov na produkty, ktoré sľubujú výraznú sporu elektrickej energie, vody či spotreby paliva v motorových vozidlách. Spomínané produkty sú propagované cez internet, predovšetkým prostredníctvom platenej reklamy na sociálnych sieťach. 

Domácich spotrebiteľov preto SOI vyzýva k väčšej opatrnosti. „Spoločným znakom jednotlivých ponúk je možnosť objednať si zakúpený výrobok výlučne prostredníctvom kontaktného formulára,“ konštatuje inšpekcia. Na webových stránkach sa neuvádza žiaden kontakt na predávajúceho, jeho identifikácia nie je možná ani prostredníctvom obchodného mena alebo sídla. „Podľa aktuálnych zistení vo všetkých známych prípadoch ide o predávajúcich so sídlom mimo územia SR ako aj mimo územia EÚ.“

Zákazníci sa tiež na stránkach propagujúcich tieto produkty nedozvedia o svojich spotrebiteľských právach, akými sú napríklad odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu do 14 dní alebo postup pri uplatnení reklamácie.

Zázračná úspora energie?

Hovorkyňa SOI Danuša Krkošová pre náš portál potvrdila, že jeden z produktov, na ktoré prišlo veľa podnetov, nesie názov Energy Saver Pro.

Tento produkt sľubuje po umiestení do zásuvky úsporu elektriny až o 75 %. Šetrenie energie má podľa web stránky predajcu (registrovanú v Paname) zabezpečiť inovatívna revolučná technológia, ktorá údajne optimalizuje a zvyšuje výkonnosť siete.

Obchodná inšpekcia v Česku tento výrobok sama otestovala z pohľadu funkčnosti a bezpečnosti. Z výsledkov vyplynulo, že Energy Saver Pro predstavuje jednoduchý elektrický obvod, ktorý elektrinu nielenže nesporí, ale naopak spotrebúva. Zákazníkom preto odporúča tento výrobok nekupovať.

Žiadne „páky“ na predajcov

Možný zákaz distribúcie týchto zariadení alebo sankcionovanie podvodných  obchodných praktík nie sú v kompetencii SOI. Predajcovia spomínaných výrobkov sú totiž subjekty mimo pôsobnosti EÚ, ktoré propagujú tovar prostredníctvom internetových stránok registrovaných v tretích krajinách.

Prípadnú kúpu takýchto zariadení by si preto mali spotrebitelia starostlivo premyslieť, upozorňuje štátna inšpekcia. „Vyhnú sa tak možným problémom, súvisiacim s kvalitou výrobku, jeho vrátením predávajúcemu či vrátením peňazí zo strany predávajúceho,“ uvádza SOI na svojom webe.  

Podľa platnej legislatívy kontroluje SOI predaj výrobkov a poskytovanie služieb spotrebiteľom len na vnútornom trhu. Vo vzťahu k subjektom so sídlom mimo územia SR nemá podľa stanovených kompetencií právo konať.

SOI v rámci medzinárodnej spolupráce oslovila kontrolné orgány v krajinách, kde sú registrované stránky predajcov týchto produktov. Partneri boli požiadaní o súčinnosť a možné zamedzenie konania, ktoré nie je v súlade s legislatívou SR. Vzhľadom k tomu, že tieto štáty nie sú súčasťou EÚ, slovenská strana nie je oprávnená vynucovať si takéto opatrenia, upozorňuje inšpekcia. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.