Pri Nových Zámkoch chcú využívať geotermálnu energiu na vykurovanie
V obci Bruty v okrese Nové Zámky chcú využívať geotermálnu energiu na vykurovanie skleníkového hospodárstva. Vyplýva to z investičného zámeru, ktorý predložil investor na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
Celý projekt by sa podľa plánov mohol odovzdať do užívania v roku 2016.
Súkromný investor plánuje využiť existujúci geotermálny vrt, ktorý sa nachádza v blízkosti obytnej zástavby v južnej časti obce a je voľne prístupný. Západne od miesta vrtu sa má postaviť skleníkové hospodárstvo.
Podľa zámeru sa využitá geotermálna voda po prechode výmenníkom tepla, ktorého inštalovaný výkon bude predstavovať približne 3,1 MW, odvedie podzemným potrubím do rieky Hron, ktorá je vzdialená asi 6 kilometrov.
Geotermálny vrt s hĺbkou 1927,6 metrov pochádza z roku 1990. V tom čase nameraná výdatnosť vrtu predstavuje 10 litrov za sekundu, pričom teplota na ústí je 74° C. Voda obsahuje veľké množstvo rozpustných plynov, najmä metánu, v dôsledku čoho sa uvažuje tiež o výstavbe kogeneračnej jednotky. Elektrický výkon by mal slúžiť na pokrývanie vlastnej spotreby elektriny.
Geotermálna energia na Slovensku
Geotermálne vrty u nás sa dominantne využívajú na rekreačné účely, v oveľa menšej miere aj na vykurovanie a pre potreby poľnohospodárstva.
Na Slovensku sú dnes tri sústavy CZT na báze geotermálnej energie. Najstaršia z nich sa nachádza v meste Galanta, ktorá sa spustila do prevádzky v roku 1996. Ďalšie dva takéto systémy nájdeme v mestách Šaľa a Sereď. Geotermálna energia v nich funguje ako základný zdroj tepla, ako doplnkové zdroje sa využívajú kotly na zemný plyn.
Využívaním geotermálnej energie pri výrobe tepla sa ušetrí na nákupe zemného plynu. Úspory sú teda vo variabilnej zložke ceny. Prekážkou ďalšieho rozvoja sú ale vysoké investičné náklady, ktoré sa prejavia vo forme odpisov fixnej zložky ceny tepla. „Filozofia našich projektov je taká, že zhruba desať rokov je cena stabilná. Po splatení investície môže cena tepla výrazne klesať, dokonca až o 30 % ako v prípade mesta Galanta,“ uviedol pre náš portál Oto Halás zo spoločnosti Slovgeoterm.
Potenciál geotermálnej energie na Slovensku je obrovský. Podľa Radovana Černáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je na našom území k dispozícii 6.234 MW tepelnej energie, no reálne sa využíva 345 MW. „Zo 141 geotermálnych vrtov sa v súčasnosti využíva 46. Z toho veľká väčšina z nich sa nachádza v centrálnej depresii Podunajskej panvy,“ podčiarkol vedecký pracovník Oddelenia hydrogeológie a geotermálnej energie.
© energia.sk