Nemecko sa chystá obmedziť ťažbu plynu frakovaním
Frakovanie sa používa hlavne v USA k ťažbe bridlicového plynu. Podľa ekológov ale metóda ohrozuje zásoby podzemnej vody a tiež ju dávajú do súvislosti s výskytom zemetrasení.
„Nemecko dosiaľ žiadne pravidlá pre frakovanie nemalo, tento zákon ich zavádza. Nepovoľujeme nič, čo by dosiaľ bolo zakázané, naopak stanovujeme obmedzenie tohto spôsobu ťažby,“ uviedla ministerka životného prostredia Barbara Hendricks. Zdôraznila, že frakovanie sa zakáže v okolí vodných zdrojov, teda zhruba na tretine nemeckého územia.
Samotnú technológiu ale ministerka zakázať nechce. „Ak by sme to urobili, znemožnili by sme využívanie geotermálnej energie, ktorá môže slúžiť ako alternatíva k fosílnym zdrojom pri vykurovaní,“ povedala Hendricks.
Návrh zákona odsúdila nemecká opozícia práve s odkazom na ohrozenie zásob pitnej vody či zemetrasenia. Napriek tomu sa očakáva, že Bundestag návrh zákona schváli. Vládne strany majú v parlamente veľkú väčšinu a ich poslanci sa dnes za zákon jednoznačne postavili.
Vďaka ťažbe bridlicového plynu sa USA stali sebestačné v dodávkach plynu a cena tejto suroviny sa na americkom trhu výrazne znížila. Najmä priemysel tak má oproti európskym firmám konkurenčnú výhodu v lacnejšej energii.
V európskych krajinách naopak prevládajú obavy z ekologických rizík. Niektoré krajiny preto uvalili moratórium na frakovanie, medzi nimi aj Česká republika a Francúzsko.
ČTK, energia.sk