Dorota Nvotová pomáha energetikom pri ochrane vtáctva
„Konzoly na podperných bodoch elektrických vzdušných vedení predstavujú pre vtáctvo v otvorenej krajine veľmi atraktívne miesto, využívajú ich na dosadanie namiesto stromov. Vtáctvo býva usmrtené, resp. zranené buď v dôsledku zásahu elektrickým prúdom po dosadnutí na konštrukciu elektrického stĺpu, alebo po náraze do vedenia počas letu. Obeťami sa často stávajú aj také vzácne druhy, akými sú orol kráľovský, sokol rároh, drop veľký, kaňa sivá, kormorán malý a mnohé ďalšie. V kontexte ďalších negatívnych faktorov, ktoré na vtáctvo vplývajú, sú zásahy elektrickým prúdom a nárazy do vedení veľmi významné. Slovensko je však vynikajúcim príkladom zodpovedného prístupu energetických spoločností, ktoré spolupracujú na ochrane vtáctva a dlhodobo realizujú aktivity na ochranu pred negatívnymi vplyvmi svojich zariadení,“ informuje Lucia Deutschová z RPS.
„VSD, a.s. v rámci zodpovedného podnikania dlhodobo realizuje množstvo systémových opatrení na prevenciu úhynov a úrazov vtáctva na svojich zariadeniach. Inštaláciu prvkov realizujú špeciálne vyškolení pracovníci, pri dodržaní všetkých zásad BOZP, nakoľko často ide o prácu na vedení pod napätím. V oblasti ochrany a prevencie vtáctva sme aktívni dlhodobo, len v roku 2014 sme ošetrili takýmito prvkami 620 podperných bodov, teda približne 47 km vedení,“ vysvetľuje Andrea Danihelová, hovorkyňa VSD, a.s.
Akcia sa konala v rámci projektu LIFE Energia, ktorý systematicky rieši problematiku kolízií vtáctva so vzdušnými elektrickými vedeniami na východnom a západnom Slovensku a je podporený aj Európskou komisiou. Tvárou projektu je Dorota Nvotová, ktorá projekt propaguje, v záujme zvýšenia záujmu ľudí o ochranu prírody, pričom sa priamo zúčastňuje realizácie projektových aktivít, ako napríklad výsadba stromov, inštalácia hniezd, monitoring a pod. Ako povedala, je to pre ňu veľmi zaujímavá a podnetná skúsenosť, pretože príroda je pre ľudstvo nenahraditeľná a jej ochrana má teda veľký význam.
„VSD, a.s. je jedným z projektových partnerov, pričom tento projekt je jedným z mnohých, do ktorých sa spoločnosť zapojila, aby podporila ochranu vtáctva. Spomedzi všetkých vedení v našej kompetencii je ekologizovaných už viac ako ¾ celkovej dĺžky vedení.“ – uzatvára A. Danihelová z VSD, a.s.
Zdroj: VSD, a.s.