Čína má najväčšiu energetickú spotrebu na svete
Najľudnatejšia krajina sveta za rok 2009 spotrebovala 2,252 mld. metrických ton ekvivalentu ropy vo forme ropy, uhlia, zemného plynu, jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov. Spojené štáty dosiahli po prvý krát nižšiu spotrebu, 2,170 mld. Ešte v roku 2000 bola pritom spotreba Číny len polovicou z toho, čo spotrebovali v USA. Ak by sa však porovnala energetická spotreba na jedného obyvateľa, Čína dosahuje len jednu tretinu priemeru krajín OECD, uvádza IEA.
Jednou z výrazných príčin čínskeho prvenstva je fakt, že finančná kríza zasiahla Čínu oveľa miernejšie ako Spojené štáty, ktoré zároveň zvýšili svoju energetickú efektívnosť. Energetická efektívnosť sa v USA medziročne zvyšovala o 2,5 % a v Číne o 1,7 %. Zhou Xi´an, riaditeľ čínskej národnej energetickej administrácie uviedol, že „dáta IEA nie sú veľmi dôveryhodné“ a obvinil agentúru zo zveličovania hodnôt energetickej spotreby a emisií CO2, píše Bloomberg.com.
Podľa dát BP import ropy do Číny vzrástol v roku 2009 o 48 % a celkový dovoz v porovnaní s rokom 2005 sa tak zdvojnásobil. USA sú však aj naďalej najväčším konzumentom ropy. Na druhej strane, Čína spálila 1,537 mil. ton uhlia minulý rok, čo je trojnásobok v porovnaní so USA. Podľa IEA by bol dopyt ešte väčší ak by vláda neurobila rázne kroky v znižovaní energetickej náročnosti ekonomiky.
V posledných rokoch sa Čína zároveň stala aj vedúcou krajinou vo výskume a využívaní obnoviteľných zdrojov energií, najmä veternej a solárnej. Ako píše Bloomberg, Čína v nasledujúcej dekáde plánuje investovať približne 575 mld. eur do čistých energetických zdrojov. Silnú podporu v krajine získala aj jadrová energia.