Zástupcovia parlamentov V3 podporili možnosť spoločného nákupu energií
V súvislosti s konceptom energetickej únie, ktorý predstavila Európska komisia, sa dohodli na tom, že rozhodovanie o energetickom mixe, by malo zostať na národnej úrovni.
„To nie je vec pre celoeurópsku reguláciu,“ uviedol predseda výboru českého Senátu Václav Hampl, ktorý stretnutie organizoval. Širšia spolupráca by podľa neho bola naopak vhodná pri budovaní prenosových sústav. V hre je aj možnosť spoločného nákupu energií.
Južný plynový koridor má byť súborom existujúcich i nových plynovodov, cez ktoré by plyn prúdil do Európy cez Gruzínsko, Turecko a balkánske krajiny.
Zástupca Poľska Edmund Wittbrodt sa zmienil o potrebe investícií do dobudovania interkonektorov medzi produktovodmi, ktoré by umožnili reverzný tok plynu i ropy medzi členskými štátmi, príp. aj na Ukrajinu, ktorá sa usiluje o priblíženie k EÚ.
Účastníci schôdzky okrem iného odsúdili ruskú podporu separatistov na východe Ukrajiny a snahy destabilizovať situáciu v tomto štáte.
Na rokovaní chýbali zástupcovia maďarského parlamentu kvôli súbežnému zasadnutiu ich zákonodarného zboru, uviedol Hampl. Stretnutia sa naopak zúčastnil parlament Gruzínska.
ČTK, energia.sk