Nová vyhláška už o pár dní spresní podobu energetického auditu
Rezort hospodárstva koncom minulého týždňa predstavil návrh vyhlášky o energetickom audite. Zainteresované subjekty ho môžu pripomienkovať do 24. apríla. Ustanovuje postup pri výkone energetického auditu, obsah písomnej správy, formu súhrnného informačného listu a súbor údajov pre monitorovací systém energetickej efektívnosti. Účinnosť vyhlášky sa navrhuje od 1. mája tohto roku.
Energetický audit má priamu väzbu na znižovanie vysokej energetickej náročnosti našej ekonomiky a možno ho teda považovať za jeden z nástrojov realizácie energetickej politiky štátu, uviedlo MH SR v predkladacej správe.
Energetický audit bol tiež témou nedávnej konferencie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorý sa konal počas veľtrhu RACIOENERGIA. Kvetoslava Šoltésová zo SIEA zdôraznila, že od decembra 2014 sa povinnosť vypracovať energetický audit vzťahuje nielen na podniky v priemysle a pôdohospodárstve, ale rozšírila sa aj do sféry služieb. Navyše už nezávisí od toho, koľko energie podnik spotrebuje, ale od toho, či spĺňa definíciu veľkého podniku.
Do 5.12.2015
Do 5. decembra 2015 musia energetický audit zabezpečiť všetky veľké podniky s viac ako 250 zamestnancami, ktorých ročný obrat presahuje 50 miliónov eur a/alebo celková ročná súvaha presahuje 43 miliónov eur. Pri výpočte navyše treba zohľadniť aj to, či ide o samostatný alebo prepojený podnik a či v nich najmenej 25 % imania alebo hlasovacích práv priamo či nepriamo nekontrolujú verejné orgány (obec, štát). Firmy musia energetický audit realizovať každé štyri roky alebo ich vypracovať v rámci certifikovaných systémov environmentálneho alebo energetického manažérstva.
Podniky musia navyše uchovávať správu a tiež súvisiace podklady až do nasledujúceho auditu. Samotní audítori zase nesmú zabudnúť absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu každé tri roky.
Za nevypracovanie energetického auditu hrozí podniku pokuta od 5000 do 30.000 eur, ktorej sa pritom podľa platnej legislatívy nevyhne. „Podnik automaticky dostane minimálne 5000 eur a aj tak bude musieť audit urobiť,“ podčiarkla Šoltésová.
Zmeny vo vyhláške
Jozef Chudej z ministerstva hospodárstva na podujatí predstavil základné zmeny pre výkon energetického auditu podľa novej vyhlášky. Audítor po novom identifikuje predmet energetického auditu; vyhodnotí jeho súčasný stav; vypracuje návrh opatrení na zníženie spotreby energie; ekonomické a environmentálne vyhodnotenie opatrení; zostaví súbor odporúčaných opatrení; vypracuje písomnú správu z energetického auditu; súhrnný informačný list aj súbor údajov pre monitorovací systém.
V rámci návrhu opatrení uvedie úsporu energie v technických jednotkách a úsporu nákladov na energiu, a tiež odhadne investičné a prevádzkové náklady a návratnosť investície. Odporúčané opatrenia má audítor vyhodnotiť z pohľadu ekonomickej výhodnosti aj vplyvu na životné prostredie.
Každoročne do konca marca audítori zasielajú súbor údajov z auditov vykonaných v predchádzajúcom roku do monitorovacieho systému. Údaje tiež posielajú veľké podniky, a to do 30 dní a formou vystavenia súhrnného informačného listu. Detailný obsah týchto informačných listov, ktorých vzor je jednou z príloh vyhlášky, bude závisieť od dohody audítora a objednávateľa. Súhrnné informačné listy sa totiž budú zverejňovať a otázkou je, čo ne/bude chcieť podnik zverejniť. Poskytovatelia energetických služieb si na ich základe môžu vytipovať a vyhliadnuť potenciálnych partnerov.
© energia.sk