Plynárenské prepojenie s Maďarskom sa spustí do prevádzky v júli
Slovenský prepravca Eustream spolu s partnerom Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT) začiatkom mesiaca oznámili, že ponúkajú prepravné kapacity v oboch smeroch na prepojovacom bode Veľké Zlievce – Balassagyarmat. S testovacou fázou plynovodu sa malo začať minulý týždeň, no nestalo sa tak. „Na slovenskej strane sú na testovaciu prevádzku vytvorené všetky podmienky, tak legislatívneho, ako aj technického a fyzického charakteru. Eustream je kedykoľvek pripravený prijať nominácie shipperov a realizovať prepravu,“ uviedol pre náš portál hovorca spoločnosti Vahram Chuguryan
Spustenie komerčnej prevádzky slovensko-maďarského plynovodu mešká už niekoľko mesiacov. Pôvodné plány hovorili o tom, že s dodávkou suroviny sa začne od 1. januára 2015. „Podľa najnovšej informácie, po úspešnom ukončení testovania a všetkých procedúr na maďarskej strane očakávame spustenie do prevádzky začiatkom júla,“ dodal.
Maďari vlani zdôvodňovali meškanie technickými problémami na kompresorovej stanici Szada. Prípravné práce mala skomplikovať aj meškajúca certifikácia od Európskej komisie na prepravu plynu pre spoločnosť MGT. Potreba získania licencie vznikla ako dôsledok zmeny vlastníckych pomerov kvôli unbundlingu.
Na dôvody ďalšieho odkladu sme sa pýtali aj maďarskej strany. Firma MGT sa napriek opakovaným snahám nášho portálu odmietla k tejto téme vyjadriť.
V súčasnosti Eustream v spolupráci s maďarským partnerom pripravuje pravidlá tzv. procesu Open Season, v ktorom budú obchodníci so zemným plynom vyzvaní deklarovať svoj záujem o rezerváciu prepravných kapacít. „Vyhlásenie Open Season očakávame najneskôr v apríli,“ priblížil hovorca slovenského prepravcu.
Súvislosti
Obojsmerný plynovod spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Celková dĺžka plynárenského prepojenia má byť 113 kilometrov, z toho 18,6 kilometrov na Slovensku. Kapacita plynovodu v smere do Maďarska má byť 4,4 miliardy metrov kubických ročne.
Európska únia podporila projekt sumou 30 miliónov eur. Celkové investičné náklady prepojenia plynárenských sietí prevyšujú sumu 160 miliónov eur, z toho na slovenskej strane šlo približne o 21 miliónov eur.
Projekt je súčasťou Severojužného plynárenského koridoru. Slovensko získa prístup k južným koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko zase získa prístup k západoeurópskym plynárenským sieťam.
© energia.sk